Yüksek çelik yapılar
HLGH steel structures
  1. Tez No: 96933
  2. Yazar: ELNUR AKHOUNDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
in ÖZET Yüksek Çelik Yapı kavramından yıllardır ülkemizde söz edilmektedir. Ancak son yıllarda bu kavram somut olarak ortaya çıkmış, planlama ve tasarlama ile ilgili yerel ve merkezi yönetimle girişimciliği üstlenen özel kuruluşları ciddi bir biçimde yakından ilgilendirmiştir. Yüksek çelik yapı nedir, bu tür yapılar diğer yüksek yapılardan hangi özellikleri nedeniyle farklıdır? Öncelikle bu soruların açıklanması gerekir. Bu çalışmada yüksek çelik yapıların yapım amacı, sistem özellikleri, ekonomik taşıyıcı sistemlerin seçimi, yapıya etkiyen yükler, yapının stabilitesi, rij itliği, temelleri ve bu yapılar için otomasyon kavramını inceledim. Ülkemizde, yüksek çelik yapıların yapımına gerekli talebin olmaması bu sektörün geri kalmasına sebep olmuş ve yerli inşaat firmaları da daha iyi bildikleri betonarme yapıları tercih etmiştir. Bu da yüksek çelik bina yapımını olumsuz yönde etkilemiştir. Fakat gelişmekte olan ülkemizde artık yüksek çelik yapıların yapılışının kaçınılmaz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Resently it has been started to take a care about Steel Design Structure in Our Country. But during last years this kind of structure has been become very important especially in planing, designing structure which would be carried out by municipality and contractors. What do we mean by saying“Steel Structure”. What are the differents between high steel structure and another high structure. These and similar questions should be answered? In this study the purpose of high steel structure, the propetries of system of steel structure, and the choosing of economic system, the loads, the stable of system, the rigidity of system, the foundation of steel structure and the otomatic design concept has been explained. In our country, the demand of steel structure application and construction is not used widely. So the domastic constrution firm prefered concrete structure systems because they have much experience about it. The steel structure construction has been effected in bed way. In Developing Countries like Turkey the application and using high steel structure will be unavoidable in the future.