Bronkopulmoner displazi olan hastaların 3 yıllık değerlendirilmesi
Three-year evaluation of patients with bronchopulmonary dysplasia
- Tez No: 969321
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bronkopulmoner displazi (BPD), ciddi solunum yetmezliği nedeniyle uzun süre oksijen desteği ve pozitif basınçlı ventilasyon (PBV) uygulanan prematüre bebeklerde gelişen kronik bir akciğer rahatsızlığıdır. Yenidoğan alanında sağlanan tüm ilerlemelere rağmen, BPD prematüre bebeklerde uzun vadede en yaygın komplikasyonlardan biri olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, BPD tanısıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavi edilen bebeklerde doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası BPD gelişimine katkı sağlayan başlıca risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma klinik ve retrospektif kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya 01 Ocak 2020- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalında üç yıl içinde BPD tanısı ile yatan toplam 128 hastanın verileri dahil edildi. Hastalar BPD ağırlığına göre hafif/orta BPD olanlar ve ağır BPD olanlar olarak iki grup halinde gruplandırılarak verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki hastaların %56,3'ü erkek (n=72), %43,8'i kız (n=56) idi. Ağır BPD grubunda hafif/orta BPD grubuna göre doğum ağırlığı (809,4 ± 254,1 gr) ve gestasyonel yaş (25,7 ± 2,1 hafta) anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,001). Ağır BPD, özellikle 500–749 gr doğum ağırlığında (%40,5; p=0,022) ve 22–24 hafta gebelik grubunda (%29,7; p<0,001) daha sık izlendi. İnvitro fertizasyon)(İVF) oranı hafif/orta BPD grubunda daha yüksek (%39,6 vs. %18,9; p=0,025), koryoamniyonit sıklığı da bu grupta anlamlı olarak fazlaydı (p=0,025). Solunum desteği yönünden, ağır BPD grubunda mekanik ventilasyon ve nazal CPAP süreleri anlamlı derecede uzundu (p<0,05). Total parenteral nütrisyon(TPN) süresi ağır BPD grubunda daha uzundu (18,1 ± 13,3 gün vs. 10,6 ± 7,2 gün; p<0,001). Ağır BPD grubunda eritrosit transfüzyon ihtiyacı, nekrotizan enterokolit(NEK) ve kültür pozitif sepsis sıklığı daha yüksekken, klinik sepsis hafif/orta BPD grubunda daha yaygındı(p<0,05) .Ağır BPD grubunda ek steroid kullanımı, kafein kullanım süresi ve prematüre retinopatisi (ROP) tedavi gereksinimi daha fazlaydı (p<0,05). Ayrıca ağır BPD grubunda yatış süresi (112,3 ± 47,2 gün vs. 84,5 ± 31,3 gün) ve mortalite oranı (%16,2 vs. %2,2) belirgin şekilde yüksekti(p<0,05). Sonuç: Bu çalışma, ağır BPD gelişen prematüre bebeklerde daha düşük doğum ağırlığı ve gestasyonel yaş, uzamış solunum ve parenteral beslenme desteği, artmış enfeksiyon riski ve komplikasyonların belirgin olduğunu ortaya koymuştur. Erken tanı, riskli grupların yakından izlenmesi ve destek tedavilerinin bireyselleştirilmesi, ağır BPD gelişimini ve buna bağlı morbidite-mortaliteyi azaltmada önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is a chronic lung disease that develops in premature infants who require prolonged oxygen therapy and positive pressure ventilation due to severe respiratory failure. Despite advances in neonatal care, BPD remains one of the most common long-term complications in preterm infants. This study aimed to identify the main risk factors contributing to the development of BPD by examining various prenatal, perinatal, and postnatal characteristics of infants diagnosed with BPD and treated in the Neonatal Intensive Care Unit of Dicle University Faculty of Medicine. Materials and Methods: This study is a clinical and retrospective cross-sectional analysis. It includes data from a total of 128 patients diagnosed with BPD who were hospitalized between January 1, 2020, and December 31, 2022, in the Division of Neonatology, Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Dicle University. Patients were categorized into two groups based on the severity of BPD: mild/moderate and severe. The clinical data of these groups were then compared. Results: Of the patients included in the study, 56.3% were male (n=72) and 43.8% were female (n=56). In the severe BPD group, both birth weight (809.4 ± 254.1 g) and gestational age (25.7 ± 2.1 weeks) were significantly lower compared to the mild/moderate BPD group (p=0.001). Severe BPD was more frequently observed in infants with a birth weight of 500–749 g (40.5%; p=0.022) and those born at 22–24 weeks of gestation (29.7%; p<0.001). The rate of in vitro fertilization (IVF) was significantly higher in the mild/moderate BPD group (39.6% vs. 18.9%; p=0.025), as was the incidence of chorioamnionitis (p=0.025). In terms of respiratory support, mechanical ventilation and nasal CPAP durations were significantly longer in the severe BPD group (p<0.05). Total parenteral nutrition (TPN) duration was also longer in this group (18.1 ± 13.3 days vs. 10.6 ± 7.2 days; p<0.001). The need for red blood cell transfusions, the incidence of necrotizing enterocolitis (NEC), and culture-positive sepsis were higher in the severe BPD group, whereas clinical sepsis was more frequent in the mild/moderate group (p<0.05). Furthermore, the use of additional steroids, duration of caffeine therapy, and the need for retinopathy of prematurity (ROP) treatment were all significantly greater in the severe BPD group (p<0.05). Length of hospital stay (112.3 ± 47.2 days vs. 84.5 ± 31.3 days) and mortality rate (16.2% vs. 2.2%) were also significantly higher in this group (p<0.05). Conclusion: This study demonstrated that premature infants who developed severe BPD had significantly lower birth weights and gestational ages, prolonged requirements for respiratory and parenteral nutritional support, and higher rates of infection and complications. Early diagnosis, close monitoring of high-risk groups, and individualized supportive therapies may play a crucial role in reducing the incidence of severe BPD and its associated morbidity and mortality.