Ticaret metni çevirilerinin çeviribilimdeki yeri: Disiplinler arası bir inceleme
Commercial text translation in translation studies: An interdisciplinary review
- Tez No: 969328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küreselleşme ve uluslararası ticaretin hızla artmasıyla ticari çeviri faaliyetleri de önemli bir büyüme göstermiştir. Ticari çeviri, kültürlerarası etkileşimleri kolaylaştıran ve örgütsel karar alma süreçlerini şekillendiren stratejik bir rol üstlenmektedir. Çok dilli ve çok kültürlü iş ortamlarında ticari çeviri, kurumların küresel pazarlardaki rekabet gücünü ve iletişim etkinliğini doğrudan etkileyen karmaşık bir süreç olarak karşımıza çıkar. Ancak, çeviribilim ve uluslararası ticaret disiplinlerinde ticari çevirinin konumu ve işlevi halen yeterince kapsamlı biçimde ele alınmamıştır. Mevcut literatürdeki sınırlı çalışmalar genellikle parçalı ve dağınık olup, ticari çevirinin kuramsal ve uygulamalı boyutlarının disiplinler arası bir perspektifle değerlendirilmesini engellemektedir. Bu çalışma, ticari çevirinin çeviribilim ve uluslararası ticaret alanlarındaki konumunu, disiplinler arası bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Çeviribilim literatüründeki kuramsal çerçeveler kullanılarak ticari çeviriye kuramsal bir temel kazandırılacak ve uluslararası ticaret bağlamında çeviri kavramının nasıl konumlandığı analiz edilecektir. Böylece, her iki alan arasındaki etkileşim ve iş birliğinin mevcut durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid expansion of globalization and international trade today, commercial translation activities have also experienced significant growth. Commercial translation goes beyond mere linguistic transfer; it plays a strategic role in facilitating intercultural interactions and shaping organizational decision-making processes. In multilingual and multicultural business environments, commercial translation is a complex process that directly impacts organizations' competitiveness in global markets and the effectiveness of their communication. However, the position and function of commercial translation within the disciplines of translation studies and international trade have yet to be comprehensively examined. Existing literature on the subject is generally limited, fragmented, and scattered, hindering a thorough interdisciplinary evaluation of the theoretical and practical dimensions of commercial translation. This study aims to examine the position of commercial translation within translation studies and international trade through an interdisciplinary approach. By employing theoretical frameworks from translation studies, the study will establish a theoretical foundation for commercial translation and analyze how the concept of translation is positioned within the context of international trade. Consequently, the current state of interaction and collaboration between the two fields will be investigated.