Cimnastik antrenmanlarının omurga sağlığı üzerine etkisinin incelenmesi
The examination of the effects of gymnastic training on spine health
  1. Tez No: 969331
  2. Yazar: ERTUĞRUL ALPARSLAN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada cimnastik antrenmanlarının omurga sağlığı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 15 deney ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 kız katılımcı çalışmamızda yer almıştır. Araştırmamızda deneysel araştırma modeli uygulanmıştır. Çalışmada antropometrik ölçümler ve katılımcıların postürleri spinal mouse isimli elektromekanik bir cihaz kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi tercih edilmiştir. Bulgularımız, elde edilen sagital dik duruş ölçüm sonuçlarında INCL parametresinde; sagital fleksiyon ölçümlerinde SAC/HİP, PLSP ve INC değerlerinde; sagital dik duruş ekstansiyon ölçümlerinde INC parametresinde; sagital dik duruş fleksiyon ölçümlerinde SAC/HİP, LSPTH12, PLSP ve INC parametrelerinde ve sagital fleksiyon-ekstansiyon hareketi ölçümlerinde LSPTH12, PLSP, INC ve LEGNHT değerlerinde deney grubu katılımcılarının anlamlı düzeyde kontrol grubundan yüksek olduğu görülmektedir. Yaptığımız çalışma sonucunda cimnastik antrenmanlarının omurga eklem açı aralıklarına etkisinin olduğu, deney ve kontrol grupları karşılaştırmalarında sagital dik duruş pozisyonunda ortalama değerlerinde anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of gymnastics training on spinal health. A total of 30 female participants, 15 in the experimental group and 15 in the control group, who agreed to participate in the study voluntarily, took part in this study. An experimental research model was applied. Besides anthropometric measurements, an electromechanical device called spinal mouse was used to measure postures of the participants. Mann-Whitney U test was preferred in the analysis of the data. Our findings showed that the experimental group participants were significantly higher than the control group in the INCL parameter in the sagittal upright stance measurement results; in the SAC/HIP, PLSP and INC values in the sagittal flexion measurements; in the INC parameter in the sagittal upright stance extension measurements; in the SAC/HIP, LSPTH12, PLSP and INC parameters in the sagittal upright stance flexion measurements and in the LSPTH12, PLSP, INC and LEGNHT values in the sagittal flexion-extension movement measurements. As a result of our study, it was determined that gymnastics training had an effect on the spine joint angle ranges, and that there was a significant in the sagittal upright position in the comparison of the experimental and control groups.