8 haftalık ritmik cimnastik, pilates ve kombine antrenmanların bazı fiziksel, fizyolojik ve motorik özellikler açısından karşılaştırılması
Comparison of eight weeks rhythmic gymnastics, pilates and combined training in terms of some physical, physiological and motoric parameters
  1. Tez No: 445436
  2. Yazar: SEZEN ÇİMEN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma uzun süren ritmik cimnastik antrenmanlarının pilates egzersizleriyle desteklenmesinin hazırlık dönemini kısaltacağı düşüncesinden yola çıkılarak spora yeni başlamış ritmik cimnastikçilerin 8 hafta uyguladıkları ritmik cimnastik, pilates (mat serisi) ve kombine (ritmik cimnastik+ pilates) antrenmanlarının bazı fiziksel, motorik ve fizyolojik özellikler açısından karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 7,30±1,41 yıl, boy uzunluğu 119,1±8,59 cm, vücut ağırlığı 19,85±3.44 kg olan spora yeni başlamış 30 kız cimnastikçi katılmıştır. Çalışmada eurofit test bataryası kullanılmıştır. Test kapsamında alınan ölçümler filamingo denge testi, disklere vuruş, durarak uzun atlama mekik hareketi, oturarak uzanma, bükülü kol asılma, 10x5 m koşu ve mekik koşusudur. Bunun dışında boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi ve vücut yağ yüzdesi, görsel ve işitsel reaksiyon ve el kavrama kuvveti ölçümleri de alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Antrenman değişkenleri arasında değişimin farklı olup olmadığının araştırılması için antrenman sonrasından antrenman öncesi çıkarılarak ölçümdeki değişim miktarı değerlendirilmiştir. Değişkenlerin dağılımının normal dağılıma uygun dağılıp dağılmadığı Shapiro-Wilk testi, kategorilerinin hepsi aynı anda normal dağılıma sahip değilse Kruskall Wallis testi, değişkenlerin kategorileri aynı anda normal dağılıma sahipse ANOVA yapılmıştır. Yapılan çalışmada pilates antrenmanları görsel ve işitsel reaksiyon, disklere dokunma, uzun atlama, mekik hareketi, 10x5 m, otur-uzan ve bükülü kol asılma parametrelerinde, ritmik cimnastik ve pilates+ritmik antrenmanlarında ise işitsel reaksiyon, mekik hareketi ve otur-uzan parametrelerinde gruplarda antrenman öncesi ve sonrası anlamlı gelişim gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar analiz edildiğinde pilates egzersizlerinin ritmik cimnastik egzersizleri ile birlikte uygulanmasının daha faydalı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
A long and hard preparation process to improve motoric characteristics and technical requirements is needed for rhytmic gymnasts to become a competitor. Studies show that positive effects of pilates on body, resemble the effects of rhytmic gymnastics. This study is based on the idea that the preparation period for long rhythmic gymnastics training could be shortened by the support of pilates exercises. Additionionally, comparing some physical, motor and physiological parameters of rhythmic gymnasts who had just started training either for rhythmic gymnastics, pilates [mat series] or combined [rhythmic gymnastics + pilates] for 8 weeks. 30 girl gymnasts whose average ages are 7,30 ± 1,41 years, body heights are 119,1±8,59 cm, body weights are 19,85±3.44 kg participated to the study. As the measurements and interpretations are based on little girls at the age of 7, all the families' approvals have been received before the study. Flamingo balance test, plate tapping, standing broad jump, sit-up test for 30 seconds, sit and reach flexibility test, bent arm hang, 10x5 m running and shuttle running test were performed pre and post training. Body height, body weight, body mass index, body fat, visual and auditory reaction and hand grip strength measurements were also included. Data analysis is conducted in SPSS 22.0 software package. Pre and post test paremeters were compared with Anova and Kruskall Wallis tests for significance and distribution of the data was tested with Shapiro-Wilk test. Significant development was observed for visual and auditory reaction, tapping plate, standing broad jump, 30 second sit-up test, sit and reach flexibility test, bent arm hang, 10x5m running in pilates training group; auditory reaction, 30sec sit-up, sit and reach flexibility in rhythmic gymnastics and pilates + rhythmic training groups. The results showed that rhythmic gymnastics training accompanied by pilates are more beneficial for the fundamental level girl gymnasts.