The connection and contributions of Caliph Abū Bakr to the first Muslim liberation of Islamicjerusalem
Halife Hz. Ebu Bekir'in Beytülmakdis'in ilk Müslüman fethi ile bağlantısı ve katkıları
- Tez No: 715687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİD ÜVEYSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yedinci yüzyılda Beytülmakdis'in ilk Müslüman fethi tarihte dikkate değer bir zaferdir. Bu tarihi olay, iki süper güç olan Bizanslılar ve Persler arasında İslam'ın saygınlık ve itibarını artırmıştır. Olay, Ömer ibn'ül Hattab döneminde meydana geldiği için, fetih genelde onunla ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, önceki araştırmalar tipik olarak yalnızca ikinci Halife'nin fethin lideri olarak rolünü araştırmış ve literatür, bu önemli olayla ilgili çabalarını ve başarısını yansıtmaya adanmıştır. Öte yandan, Ömer ibn'ül Hattab'dan önce gelen, ilk halife Ebu Bekir hakkında sınırlı sayıda yayınlanmış çalışma bulunmaktadır. Ebu Bekir'in Beytülmakdis'in fethindeki rolü geniş çapta tartışılmamış ve bu sebeple bu çalışmanın ana amacı haline gelen bu konuda özel bir araştırma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, Hz. Peygamber'in vefatından sonra Ebu Bekir'in sadece Medine'de İslam Devleti'nin temellerini güçlendirmek için değil, aynı zamanda Beytülmakdis'in fethi için de birçok katkıda bulunduğu argümanını öngörmektedir. İslam'ın üç ana kentinden biri olan Beytülmakdis'in önemi ve kutsallığı hayati öneme sahiptir ve bu nedenle Hz. Peygamber ve sahabeleri için bu toprakları fethetme çabaları öncelikli olmuştur. Birincil kaynaklara ve tarihsel kayıtlara dayalı araştırma ve analizler, sahabeler arasında, Peygamber'in Beytülmakdis'i fetih planını Ebu Bekir'den daha iyi kimsenin bilemeyeceğini ispatladığını göstermektedir. Ebu Bekir'in Mekke ve Medine dönemlerinde Beytülmakdis ile manevi, dini ve siyasi açıdan bağlantısının bu başarıda önemli bir rolü vardır. Mukaddes Topraklarla olan sağlam bağı, halife olarak liderliği sırasında, Beytülmakdis'in fethinin yolunu açmak için önemli katkılarına dönüşmüştür. Nihayetinde, Ebu Bekir'in Beytülmakdis ile bağlantısı ve fethine katkılarıyla, Mukaddes Toprakların ilk Müslüman fethi, onun ölümünden kısa bir süre sonra gerçekleştirilebilmiştir. Son olarak, Hz. Muhammed, Ebu Bekir ve Ömer ibn'ül Hattab'ın gösterdiği gibi, Beytülmakdis'e yönelik vizyonun Müslüman ümmetin nesilleri üzerinde bir bayrak yarışı olduğu gösterilmiştir. Bundan sonra yapılacak araştırmalar Ebu Bekir'in bağlantısını ve katkılarını çağdaş bir bağlamda her yönüyle analiz etmek için bu çalışmadan yararlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The first Muslim liberation of Islamicjerusalem in the seventh century is a remarkable triumph in history. This historical event raised the credibility of Islam between two superpowers, the Byzantines and the Persians. Because the event occurred in the era of 'Umar Ibn al-Khaṭṭāb, most people attribute this liberation to him. Consequently, previous research typically investigated only the role of the second Caliph as the leader of the liberation, and numerous literatures are dedicated to reflecting on his efforts and achievements regarding this significant event. On the other hand, there is limited published literature on the Muslims' leader before 'Umar Ibn al-Khaṭṭāb, which is Abū Bakr as the first Caliph. Abū Bakr's role in the liberation of Islamicjerusalem was not widely discussed and therefore required specific research on this matter, which became the main aim of this study. This research proposed the argument that after the death of the Prophet, Abū Bakr has contributed many things not just to strengthen the foundation of the Islamic State in Madinah but also for the liberation of Islamicjerusalem. As one of the three main cities in Islam, Islamicjerusalem's significance and sacredness are vital, and hence, the efforts to liberate this land became the priority for Prophet Muhammad and his companions. The investigation and analysis show the previous argument that among the Prophet's companions, no one knows better than Abū Bakr about the Prophet's plan to liberate Islamicjerusalem has been proven, based on primary resources and historical records. Abū Bakr's connection in spiritual, religious, and political aspects with Islamicjerusalem in the Makkan and Madinah periods is crucial to his achievement. His solid connection with the Holy Land developed further into significant contributions during his reign as the Caliph to pave the way for the liberation of Islamicjerusalem. Ultimately, with Abū Bakr's connection and contributions to the liberation of Islamicjerusalem, the first Muslim liberation of the Holy Land could be achieved in a short period after his death. Finally, it illustrates that the vision towards Islamicjerusalem is a legacy relayed over the generations of the Muslim ummah, as demonstrated by Prophet Muhammad, Abū Bakr, and 'Umar Ibn al-Khaṭṭāb. Further research could benefit this study by analyzing every aspect of Abū Bakr's connection and contributions in a contemporary context.