Romatoid artrit hastalarının diyet fitokimyasal indeks ve diyet total antioksidan kapasitesi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between dietary phytochemical index and dietary total antioxidant capacity and disease activity in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 969345
  2. Yazar: HATİCE AYBÜKE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA TEL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma romatoid artrit (RA) hastalarının diyet fitokimyasal indeksleri ve diyet total antioksidan kapasiteleri ile hastalık aktiviteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniğinde takip edilen 19-65 yaş aralığındaki RA tanılı 65 birey ile sağlıklı 65 birey dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların genel bilgileri, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, son bir aya yönelik miktarlı besin tüketim sıklığı araştırmacı diyetisyen tarafından sorgulanıp antropometrik ölçümleri (bel ve kalça çevresi, boy uzunluğu, vücut ağırlığı) alınarak anket formuna kaydedilmiştir. Bireylerin diyet fitokimyasal indeksleri (Fİ) 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydından hesaplanmış, diyet total antioksidan kapasiteleri (TAK) miktarlı besin tüketim sıklığından hesaplanmıştır. Araştırmacı hekim tarafından hastaların hastalık aktivite skorları hesaplanmış ve CRP, ESH, hemoglobin, WBC, AST, ALT bulguları hasta dosyasından kaydedilmiştir. Bulgular: Her iki gruptaki bireylerin%75,4'ü kadın, %24,6'sı erkektir. RA tanılı bireylerin diyet Fİ ortalamaları (26,7 ± 15,29) istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte, kontrol grubundan (21,6 ± 14,89) daha yüksektir (p>0,05). RA grubunun diyet TAK ortalaması (19,7 ± 7,15) kontrol grubundan (15,8 ± 5,95) anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p<0,001). Kontrol grubunun; enerji, protein, doymuş yağ, n-6 yağ asidi, B1, B2, B3, B6, B12 vitaminleri, demir, magnezyum, çinko, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri alımları RA grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olarak saptanmıştır (p<0,05). Enerjinin karbonhidrattan gelen yüzdesi ise RA grubunda kontrol grubundan daha yüksek olarak belirlenmiştir (p=0,003). Diyet Fİ ve diyet TAK ile hastalık aktivite (DAS28, SDAI ve CDAI) skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular, RA hastalarında diyet TAK düzeyi yüksek olsa da bunun hastalık aktivitesi üzerinde doğrudan bir etki oluşturmayabileceğini göstermektedir. Daha geniş örnekleme sahip diyet müdahalesi içeren araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between dietary phytochemical index, dietary total antioxidant capacity and disease activity in patients with rheumatoid arthritis (RA). Materials and Methods: This study included 65 individuals diagnosed with RA and 65 healthy individuals between the ages of 19-65 years who were followed up at the Rheumatology outpatient clinic of Gülhane Training and Research Hospital. General information, physical activity level, dietary habits, 24-hour dietary recall, quantitative food frequency questionnaire over the past month were assessed by the researcher dietitian and recorded in the questionnaire form along with anthropometric measurements (waist and hip circumference, height and body weight). Dietary phytochemical index (PI) was calculated from 24-hour dietary recall, while dietary total antioxidant capacity (TAC) was calculated from quantitavie food frequency questionnaire. Disease activity scores of the patients were assessed by the researcher physician and CRP, ESR, hemoglobin, WBC, AST, ALT levels were recorded. Results: Of all participants in both groups, 75.4% were female and 24.6% were male. The mean dietary PI of the RA group (26.7 ± 15.29) was higher than the control group (21.6 ± 14.89), although this diffrence was not statistically significant (p>0.05). The mean dietary TAC of the RA group (19.7 ± 7.15) was found to be significantly higher than that of the control group (15.8 ± 5.95) (p<0.001). The control group had significantly higher intakes of energy, protein, saturated fat, n-6 fatty acids, vitamins B1, B2, B3, B6, B12, iron, magnesium, zinc, monounsaturated and polyunsaturated fatty acids compared to the RA group (p<0.05). The percentage of energy derived from carbohydrates was significantly higher in the RA group than in the control group (p=0.003). There was no statistically significant associations between dietary PI or dietary TAC and disease activity (DAS28, SDAI and CDAI) scores (p>0.05). Conclusion: The results of this study indicate that, despite higher dietary TAC levels in RA patients, this may not exert a direct effect on disease activity. There is a need for further research involving larger sample sizes and dietary interventions to better understand this potential association.