Günlük hayatta kullanılan malzemelerin fizik eğitiminde kullanılması
Using in physic education of the equipments
- Tez No: 96937
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Fizik eğitiminin sürekliliğini sağlamak, Fizik konularının güncelliğini korumakla mümkündür. Bunun için de Fizik konularım içeren malzemelerin Fiziksel açıdan iyi tanınmaları gerekmektedir. Bu hedefle günlük hayatta karşılaştığımız malzemelerin, ilk öğretim düzeyinde Fen Bilgisi derslerinde, ortaöğretimde Fizik derslerinde irdelenmesi, araştırılması ve ders esnasında işlenmesi gerekmektedir. Türkiye'de Fen Bilgisi eğitimi ilköğretim 6. sınıfta başlar, ortaöğretimde lise 3. sınıfa kadar devam eder. İlköğretimde iyi kavratılan ve sevdirilen Fen Bilgisi dersleri, ortaöğretimdeki sınıf düzeylerinde de Fizik eğitiminin başarılı bir şekilde işlenmesine sebep olmaktadır. Bunun için bu tezde, ilköğretim 6. sınıftan, lise 3. sınıfa kadar konuların içeriğinde bulunan veya bulunması gereken malzemeleri ders ortamına indirgeyerek ünite planlan yapılmıştır. Ders esnasında doğaçlama ile vereceğimiz örnekler veya laboratuarda hazırlayacağımız deney düzenekleri, öğrencilerin ilgilerini artıracak, öğrenmelerini kolaylaştıracaktır. Özellikle konular ile ilgili verilen örnekler, öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları malzemeler olduğunda, hem malzemeyi iyi tanıyacak, hem de o malzemenin içerdiği Fizik konusunu daha iyi kavrayacak ve unutmayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMMARY It's possible, which keep it's daily to secure lasting the education of physics. On account of this, the education of physic's equipments must be acknowledge well by the teachers and pupils. All the known equipments must be used by the pupils in science fiction in ilköğretim and physics lesson in ortaöğretim in Türkiye. If the science fiction and physic are loved and understood by the teachers. The education of physics can be successful. The science fiction lesson begins from the 6 th grade. It continues to the other grades. Then it finishes the 9 th grade. If the examples were given by the teachers and was done the exprements with the students, all pupils are interested science fiction. Especially if all equipments are now by the pupils. Pupils can learn well, so, pupils understand secience fiction, in their life. And they never forget secience fiction in their life.