Kedilerde Ligasure destekli ovariohisterektomi operasyonlarından sonra uygulanan lazer tedavisinin yara iyileşmesi üzerine etkisinin termal kamera ve doppler ultrasonografi ile takip edilmesi
Evaluation of the effect of postoperative laser therapy on wound healing following Ligasure™-assisted ovariohysterectomy in cats using thermal camera and doppler ultrasonography
  1. Tez No: 969361
  2. Yazar: ERDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında dişi kedilerde uygulanan farklı ovariohisterektomi (OHE) tekniklerinin ardından lazer tedavisinin yara iyileşmesi üzerine olan etkileri termal kamera ve renkli Doppler ultrasonografi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında klinik olarak sağlıklı, anöstrus döneminde bulunan toplam 40 dişi kedi rastgele olarak dört gruba ayrılmıştır. Bu gruplar Grup 1 (LigaSure™ destekli OHE + lazer tedavisi), Grup 2 (LigaSure™ destekli OHE + plasebo tedavi), Grup 3 (geleneksel ligatür tekniği ile OHE + lazer tedavisi) ve Grup 4 (geleneksel ligatür tekniği ile OHE + plasebo tedavi) olarak isimlendirilmiştir. Tüm operasyonlar aynı cerrahi ekip tarafından eşit koşullarda gerçekleştirilmiştir. Yara bölgesine ait deri sıcaklığı termal kamera ve Doppler ultrasonografi kullanılarak belirlenen ROI (region of interest) alanı üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca sistemik inflamatuvar yanıtın değerlendirilmesi Serum Amiloid A (SAA) düzeyleri operasyon öncesi ve postoperatif 24., 48., 72. saatler ile 7. günde ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre en kısa operasyon süresi LigaSure™ uygulanan gruplarda kaydedilmiş, geleneksel teknik uygulanan gruplarda süre anlamlı düzeyde uzamıştır (p<0.05). Termal görüntülemelerde, lazer tedavisi uygulanan gruplarda minimum yüzey sıcaklığındaki düşüş postoperatif dönemde daha kısa sürede normale dönmüştür. Bu durum yara bölgesinde daha hızlı bir termal toparlanma süreci olduğunu düşündürmüştür. Doppler ultrasonografi bulgularına göre, özellikle ilk 24 saatte tüm gruplarda vasküler parametrelerde anlamlı bir azalma görülmüş, ancak lazer uygulanan gruplarda 7. gün itibarıyla bu parametreler preoperatif değerlere yakın düzeylere ulaşmıştır (p < 0.001). SAA düzeyleri değerlendirildiğinde, lazer uygulanan gruplarda daha sınırlı inflamatuvar yanıt gözlenmiş, özellikle 48. saatte Grup 1 ile Grup 4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p < 0.05). Sonuç olarak, LigaSure™ cihazı ile gerçekleştirilen OHE operasyonları, cerrahi sürenin kısaltılması ve doku travmasının azaltılması açısından avantaj sağlamaktadır. Postoperatif dönemde uygulanan lazer tedavisinin ise yara iyileşmesini hızlandırdığı, mikrovasküler perfüzyonu desteklediği ve sistemik inflamatuvar yanıtı azaltarak iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the effects of postoperative laser therapy on wound healing were comparatively evaluated using thermal imaging and color Doppler ultrasonography following different ovariohysterectomy (OHE) techniques in female cats. A total of 40 clinically healthy, anestrous female cats were randomly assigned to four groups: Group 1 (LigaSure™-assisted OHE + laser therapy), Group 2 (LigaSure™-assisted OHE + placebo), Group 3 (conventional ligature OHE + laser therapy), and Group 4 (conventional ligature OHE + placebo). All surgical procedures were performed by the same surgical team under standardized aseptic conditions. Wound surface temperature was assessed via thermal imaging, while microvascular perfusion parameters—namely peak vascular density and color Doppler ratio (%)—were evaluated through high-frequency linear probe Doppler ultrasonography based on a defined region of interest (ROI). Additionally, systemic inflammatory response was monitored by measuring serum amyloid A (SAA) concentrations at preoperative baseline and at 24, 48, 72 hours, and day 7 postoperatively. The results indicated that surgical duration was significantly shorter in the LigaSure™ groups compared to conventional technique groups (p < 0.05). In thermal imaging, groups receiving laser therapy demonstrated more rapid recovery in minimum surface temperature values, suggesting a faster local thermal recovery. Doppler ultrasonography revealed a significant decline in vascular perfusion parameters within the first 24 hours post-surgery in all groups, but laser-treated groups exhibited a notable recovery in these parameters by day 7 (p < 0.001). Regarding SAA levels, laser-treated groups showed a more limited systemic inflammatory response; a statistically significant difference was observed particularly between Group 1 and Group 4 at 48 hours postoperatively (p<0.05).In conclusion, the use of the LigaSure™ vessel-sealing device in OHE operations provided significant advantages in terms of reducing operative time and tissue trauma. Moreover, postoperative laser therapy contributed positively to wound healing by enhancing microvascular perfusion and modulating the inflammatory response during the early recovery period.