Paylı mülkiyette pay üzerinde tasarruf ve payın korunması
Disposition and protection of share in joint ownership
- Tez No: 969373
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Paylı mülkiyet ilişkisinin temel taşlarından birisi“pay”kavramıdır. Pay, esasen soyut bir kavram olsa da hukuk düzenince bağımsız bir malvarlığı değeri haline getirilmiştir. Böylece tek kişi mülkiyetinde olduğu gibi paylı mülkiyette de paydaşların payları üzerinde tek başlarına serbestçe tasarruf edebilmesine olanak sağlanmıştır. Paydaşlar bu kapsamda payın devredilmesi, rehnedilmesi ve paydan feragat edilmesi gibi tasarruf işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca pay üzerinde intifa hakkı gibi belirli sınırlı ayni hakların kurulması da mümkün kabul edilmektedir. Şahsi haklar bakımından ise ön alım, alım ve geri alım gibi hakların tanınması kabul edilirken payın kiralanması konusu tartışmalı konumdadır. Bunun yanı sıra pay, başta haciz, kamulaştırma ve mirasla intikal gibi başkaca hukuki işlem ve olaylara da konu olabilmektedir. Payın üçüncü kişilerin ve diğer paydaşların ihlallerine karşı korunması ise pay kavramı bakımından ele alınması gereken başka bir meseledir. Payın korunması mülkiyetin sağladığı koruyucu yetkilerle, zilyetlik davalarıyla ve ecrimisil, paydaşlıktan çıkarma gibi diğer başkaca yollarla sağlanabilir. Ancak bu yollara başvurulurken korumayla talep edilen menfaatin bölünebilir bir menfaat olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bölünebilen menfaatlerde paydaşlar, Türk Medeni Kanunu m.688/3 hükmünden aldıkları yetkiyle paylarını tek başlarını koruyabilirler. Bu hüküm, her bir paydaşın kendi payı bakımından malik hak ve yükümlülüklerine sahip olduğunu düzenlemektedir. Bölünemeyen ortak menfaatlerde ise Türk Medeni Kanunu m.693/3 hükmü aracılığıyla tek başlarına ve diğer paydaşların yararına koruma talep edebilirler. Ancak bu talep, diğer durumun aksine eşyanın tamamı bakımından geçerli olur.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental aspects of joint ownership is the concept of“share.”Although the share is essentially an abstract concept, it has been recognized by the legal system as an independent asset value. This allows joint owners, just like in sole ownership, to freely dispose of their share independently. In this context, the joint owners may perform disposals such as transferring, pledging and renouncing the share. It is also possible to establish certain limited real rights, such as a usufruct, over the share. While the recognition of rights such as preemption, purchase and repurchase is accepted, the issue of leasing the share is controversial. In addition, a share may be subject to other legal actions and events, such as attachment, condemnation, and inheritance. The protection of the share against violations by third parties and other joint owners is another issue. The protection of the share can be ensured through protective powers granted by ownership, possession claims, and other legal remedies such as mesne profits or the expulsion of a joint owner. However, while resorting to these remedies, it is necessary to examine whether the interest sought to be protected is a divisible interest. In the case of divisible interests, the joint owners may protect their shares individually with the authorization of Article 688/3 of the Turkish Civil Code. This provision regulates that each joint owner has the rights and obligations of the owner in respect of his/her share. In the case of indivisible common interests, they may demand protection individually and for the benefit of other joint owners through Article 693/3 of the Turkish Civil Code. In such cases, unlike the other situation, the demand applies to the entire property.