YAPAY ZEKA VE FİNANSAL OKURYAZARLIĞIN İŞLETME PERFORMANSINA ETKİSİ: KOBİ'LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
YAPAY ZEKA VE FİNANSAL OKURYAZARLIĞIN İŞLETME PERFORMANSINA ETKİSİ: KOBİ'LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
- Tez No: 969376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerde yapay zeka uygulama düzeyi ve finansal okuryazarlık düzeyinin işletme performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bu iki önemli faktörün işletme performansına olan katkılarını ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini farklı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'ler oluşturmuş, veriler çoğunlukla online anket yoluyla toplanmıştır. Analizlerde, geçerli ve güvenilir ölçekler kullanılmıştır. Bulgular hem yapay zeka uygulama düzeyinin hem de finansal okuryazarlık düzeyinin işletme performansı üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Demografik değişkenlerin bu ilişkiler üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, KOBİ'lerin dijitalleşme ve finansal okuryazarlık alanlarında gelişim göstermesinin işletme performansını artırmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of artificial intelligence application level and financial literacy level on business performance in SMEs operating in Turkey were examined. The aim of the study is to reveal the contributions of these two important factors to business performance. The sample consists of SMEs operating in various sectors, and data were mostly collected through online surveys. Valid and reliable scales were used in the analyses. The findings show that both the level of artificial intelligence application and the level of financial literacy have significant and positive effects on business performance. In addition, it was found that demographic variables did not have a significant effect on these relationships. These results indicate that the development of SMEs in the fields of digitalization and financial literacy plays an important role in increasing business performance.