Yüksek performanslı saha betonları üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study for high performance pavement concretes
  1. Tez No: 166041
  2. Yazar: ENGİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
III YÜKSEK PERFORMANSLI SAHA BETONLARI ÜZERİNE DENEYSEL BİR ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Engin AKKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Gelişen teknolojiye paralel olarak taşıt ve uçakların taşıma kapasitelerinin artması kaplamalı saha kesitlerinin ve dolayısıyla maliyetin artmasını göndeme getirmiş olup mevcut kaplamalı sahanın çabuk ömrünü yitirmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada uçak ve taşıtlardan kaynaklanan ve giderek artan eğilme ve çekme gerilmelerine karşı koyabilecek ve daha uzun süre hizmet edebilecek yüksek performanslı beton kaplamalı saha dizynı amaçlanmıştır. Yapılan deneylerde ilk olarak şahit numuneye %2 oranında süperakışkanlaştırıcı ilave edilmiştir. Daha sonra silis dumanının %5 ve %10 oranlarında çimento ile yer değiştirmesi yapılmış ve ayrıca 30 ve 45 kg/m3 oranlarında çelik lifler betona ilave edilerek 3, 7 ve 28 günlük basınç ve eğilme dayanımları tespit edilmiştir. Buna ilave olarak boyutları 1m x 1m x 0,05m ve 0,50m x 0,50m x 0,08m olmak üzere iki farklı kalıp ebadında katkısız, hasır çelikli, 1 kg/m3 propilen lif ve 30 kg/m3 çelik lif katkılı plak beton numuneleri dökülerek 24 ve 48 saat sonra oluşan rötre çatlaklarının genişliği ve uzunluğu ölçülmüştür. Tüm karışımlardaIV PÇ 42,5 çimento ile maksimum dane boyutu 30 mm olan agregalar kullanılmış ve etkin su/bağlayıcı oranı 0,34 olarak sabit tutulmaya çalışılmıştır. Bu deneyler sonucunda %2 süperakışkanlaştırıcı ilavesinin basınç dayanımını %53, %10 silis dumanı ilavesinin ise %48 oranında arttırdığı, 45 kg/m3 çelik lif ilavesinin basınç dayanımını %38, eğilme dayanımını şahit numuneye göre %59, %2 süperakışkanlaştırıcılı numuneye göre ise %13 oranında arttırdığı saptanmıştır. Ayrıca propilen lif ve çelik lif ilavesinin betonda rötre çatlağı oluşumunu tamamen önlediği saptanmıştır. Buna ilave olarak basınç ve çekme dayanımı deneylerinde çelik lifli beton numunelerinin maksimum taşıma yüküne erişince hemen parçalanıp kırılmadığı, numunelerin yük taşımaya devam ettiği dolayısıyla da betonun sünekliğini önemli ölçüde arttırdığı gözlemlenmiştir. Anlatılan nedenlerle polipropilen liflerin rötre çatlaklarının oluşumunu önlemesi, çelik liflerin ise betonun performansını arttırmasının yanında, işçilik ve maliyet tasarrufu (hasır çelik kullanılmaması, kaplama kalınlığının azaltılması) sağlaması ile çatlakların büyümesini önlemesi sebebiyle kaplamalı saha betonlarında kullanımının faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Kaplama betonu, Lifli beton, Silis dumanı Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Meral BEGİMGİL
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL STUDY FOR HIGH-PERFORMANCE PAVEMENT CONCRETES (M.Sc. Thesis) Engin AKKAYA GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Recently an increase has occurred in the capacities of vehicles and airplanes due to rapidly developing transportation technology. This fact lead to rapid dissipation of economical life of pavement materials, in addition to an increase in the cross sectional dimensions that result in an increase in the cost. By this research work design of high performance concrete capable of resisting higher tensile and compressive stresses and having longer economical life is aimed. In the experiments carried out first of all 2% super plasticizer is added into the mix water of the control specimen. Silica fume of 5 and 10 percent is added in the next step by replacement of cement. Moreover steel fibres in amount of 30 and 45 kg/m3 are added and 3, 7 and 28 days compressive and tensile strengths are determined. In addition to that, casting of slab concrete specimens of 1m x 1m x 0.05m and 0.50mx0.50mx0.08m containing non-additive, with mesh wires, with 1 kg/m3 of propylene fibres and 30 kg/m3 steel fibres was performed and length and width of shrinkage cracks were observed after 24 and 48 hours. PC 42,5 cement and aggregates having max 30 mm dimensionsVI were used in all mixtures and ultimate water cement ratio of 0,34 was kept constant. As result of these experiments, it is observed that addition of 2% super plasticizer increased the compressive strength by 53%, 10% silica fume by 48%, 45 kg/m3 steel fibre by 38% and flexural strength by 59%. When compared with the specimen having 2% super plasticizer 13% increase is observed. It was also seen that the addition of propylene and steel wire totally prevented shrinkage cracks in the concrete. During the compressive and flexural strength experiments, it was clearly seen as well that concrete specimens containing steel fibres did not crack under the ultimate loading capacity and continued to be loaded so that the ductility of the concrete increased to high rates. Finally it can be stated that propylene fibres and steel fibres are useful for pavement concrete in their effect of restricting shrinkage cracks and increasing the performance respectively. Additionally they provide laborship and cost savings (by preventing the use of mesh wires and resulting in smaller cross sections). Science Code Key Words Page Number Adsiver Pavement, Fiber reinforced concrete, Silica fume 103 Yrd.Doç.Dr.Meral BEGİMGİL