Ortaokul öğrencilerinde sosyal medya kullanımının sağlık davranışlarına etkisi
The effect of social media use on health behaviours in secondary school students
- Tez No: 969399
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Social Work, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Ergenlerin sosyal medya kullanımı son on yılda önemli ölçüde artmıştır. Günlük hayatta sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte, ergenlerin sağlık davranışları da değişebilmektedir. Bu araştırma, Ortaokul öğrencilerinde sosyal medya kullanımının sağlık davranışlarına eksini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın verileri 15.11.2023-25.12.2023 tarihleri arasında ''Öğrenci Tanıtım Formu'', "Sosyal Ağların Gerçekliğinin Ergenlerin Sağlık Davranışlarının Üzerindeki Etkisi Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırma 169 Ortaokul öğrencisiyle yapılmıştır. Veriler yüz yüze toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %50.3'ü kadın, %50.3'ü 16-18 yaş aralığında, %57,4'ünün ortalama ekonomik düzeyde olduğu, %59.8'inin sosyal medya ağını kullanmaya ilgi duyduğu, %70'inin sosyal medyaya erişim için cep telefonu kullandığı ve %30.8'inin Facebook kullandığı belirlenmiştir. Sosyal ağların gerçeklik anketinin ergen sağlığı davranışlarına etkisi ölçeği genel puanı 88.76 ± 19.57 olarak bulunmuştur. Alt ölçeklerin puan ortalamaları karşılaştırıldığında en yüksek puan ortalamasının (42.66 ± 11.83) fiziksel sağlık alt boyutunda elde edilirken, en düşük puan ortalamasının (13.28 ± 2.88) cinsel sağlık alt boyutunda elde edildiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin ölçek genel puan değerlendirmesine göre sağlık davranışlarının (%59.2) orta derecede etkilendiği belirlenmiştir. Öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, ekonomik durumu, kullandığı cihazlar, sosyal medya ağını kullanmaya yönelik ilgi, sosyal medya uygulamaları kullanımları ve sosyal paylaşım sitelerinin etkisi arasında anlamlı bir etki olduğunu göstermiştir (p<0.05). Sonuç olarak sosyal medya kullanımının öğrencilerin fiziksel, psikolojik ve cinsel sağlıklarını etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Adolescents' use of social media has increased significantly over the last decade. With the increase in social media use in daily life, adolescents' health behaviors may also change. This research was conducted in a descriptive manner to evaluate the effect of social media use on health behaviors of secondary school students. The data of the research was collected between 15.11.2023-25.12.2023 using the“Student Introduction Form”and the“Impact of the Reality of Social Networks on Adolescents' Health Behavior Scale”. The research was conducted with 169 secondary school students. Data were collected face to face. According to the findings, 50.3% of the students are women, 50.3% are between the ages of 16-18, and 57.4% are of average economic level. In addition, it was determined that 59.8% were interested in using social media networks, 70% used mobile phones to access social media, and 30.8% used Facebook. The overall score of the scale of the impact of the reality of social networks on adolescent health behaviors was found to be 88.76 ± 19.57. While the mean scores of the subscales are compared, the highest mean score (42.66 ± 11.83) was obtained in the physical health subscale, ıt was determined that the lowest mean score (13.28 ± 2.88) was obtained in the sexual health sub-dimension. According to the students' overall scale score evaluation, it was determined that their health behaviors (59.2%) were moderately affected. It was revealed that there was a significant effect between the students' gender, age, economic status, the devices they use, their interest in using social media networks, which social media applications they use and the effect of social networking sites (p <0.05). As a result, it has been found that social media use affects students' physical, psychological and sexual health.