Ortaokul 5.ve 8. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spor derslerindeki fair play davranışları
Examining the fair play behaviors of middle school 7th and 8th grade students in physical education and sports lessons
- Tez No: 969411
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk, gelişimsel süreç içerisinde hareket yoluyla bağımlı, pasif ve yardıma muhtaç bir konumdan uzaklaşarak, becerikli, aktif, meraklı ve araştırmacı bir birey kimliği kazanır; bu süreçte çevresini keşfetmeye başlar ve kendi kişilik inşasını gerçekleştirir. Çocukluk dönemi, bireyin hem fiziksel hem de duygusal gelişiminin temellerinin atıldığı kritik bir evre olup, bu dönemde oyun ve fiziksel aktiviteye yönelik doğal eğilimler, bireyin duygusal farkındalık ve empati becerilerini geliştirmede önemli rol oynar. Öte yandan, genç bireylerin yetişkinlerle ve akranlarıyla kurduğu etkileşimler, değer yargılarının, sosyal normların ve yaşam felsefesinin şekillenmesine katkı sağlar. Bu bağlamda, beden eğitimi ve spor öğretmenleri, yalnızca bilgi aktaran değil, aynı zamanda örnek bir yaşam biçimi sunan, etik değerleri içselleştirmiş bireyler olarak rol model olmalıdır. Beden eğitimi derslerinde, sportmenliğin (Fair Play) özünü oluşturan değerlerin kazandırılması, bireysel farklılıkların gözetildiği, ancak herkesin birbirine saygı duyduğu bir öğrenme ortamının teşvik edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, ortaokul 5. ve 8. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spor derslerindeki Fair Play davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın, alan yazına anlamlı bir katkı sunacağı ve ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrencilerde sportmenlik olgusuna ilişkin farkındalığın artırılmasına yönelik özgün bir bakış açısı kazandıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Through movement, children transition from a dependent, passive, and help-seeking state to becoming skilled, active, curious, and investigative individuals who explore their environment and construct their own identity. Childhood represents a critical developmental stage during which physical activity and a natural inclination toward play significantly contribute to emotional development and the cultivation of empathy. Furthermore, interactions between adolescents and adults play a pivotal role in shaping personal value systems, life philosophies, and social norms. In this context, physical education and sports teachers are not merely instructors, but role models who must exemplify an ethical and value-driven lifestyle. Physical education classes should foster an environment where the true essence of sportsmanship—Fair Play—is embraced, promoting mutual respect regardless of individual differences. This study aims to examine the Fair Play behaviors exhibited by 5th and 8th grade middle school students during physical education and sports classes. It is anticipated that the findings will contribute meaningfully to the existing body of literature and offer a novel perspective on sportsmanship for students at the middle school level, enhancing their awareness and understanding of Fair Play principles.