Katılaşma sırasında ısı transferinin analitik ve nümerik incelenmesi
Numeric and analytic investigation of the heat transfer during solidification
- Tez No: 96942
 - Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada ergime ve katılaşma sırasında ısı transferi problemi üzerinde çalışılmıştır. İçinde ısı üretimi olan bir sıvının düşük sıcaklıktaki bir ortamda bulunan silindirik bir tank içinde olduğu varsayılarak, tankın iç cidarında meydana gelmesi mümkün olan katılaşma göz önüne alınarak, sıvı ve katı bölgelerin sıcaklık dağılımı bulunmuştur. Sürekli rejimde kütle, momentum ve enerji denklemleri silindirik koordinatlarda, iki boyutlu (r,8) olarak yazılmıştır. Basınç teriminin yok edilmesi için vortisite denklemi, doğal konveksiyonda yoğunluk değişmeleri için Boussinesq yaklaşımı kullanılmıştır. Korunum denklemleri sonlu farklar yöntemi ile aynklaştırılmış, explicit olarak S.O.R (Successive Over Relaxation) yöntemi ile çözülmüştür. Hız terimlerinde upwind şeması kullanılmıştır. Akım fonksiyonları ve sıcaklık dağılımları farklı Rayleigh sayılan (Ra), cidar sıcaklıkları (Tw) ve Prandtl sayılan (Pr) için elde edilmiştir. Sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştınlarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the heat transfer problem during melting and solidification has been studied. By assuming that a heat generating fluid is in a tank in an environment having low temperature and there is a possible solidification on inside surface of the tank, the temperature distributions in solid and liquid regions have been found. The steady state mass, momentum and energy equations have been written in two-dimensional (r,9) cylindrical co-ordinates. Vorticity equation has been used for eliminating pressure term and Boussinesq approximation has been used for density variations. The governing equations have been discretized using finite-difference method and solved explicitly by SOR (Successive Over Relaxation) method. Upwind-scheme has been used in convective terms. Stream functions and temperature distributions have been obtained for different Rayleigh numbers (Ra), wall temperatures (Tw) and Prandtl numbers (Pr). Results have been compared with the results found in literature.