Işık filtreleri ve filtrelerden geçen ışığın özellikleri
The Light filters and the characteristics of the light passing through the filters
- Tez No: 96941
- Danışmanlar: PROF. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak ışık ve renk incelenmiştir. Kitaplarda kesin çizgilerle birbirinden ayrılmamış ışık teorileri burada ayrı ayrı ve detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Buna bağlı olarak rengin oluşumu ve aynı zamanda renk modelleri üzerinde durulmuştur. Işık filtreleri fizikte çok detaylı bir şekilde incelenmiş olmasına karşın ne oldukları tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden çalışmada ışık filtreleri üzerinde durulmuş ve çeşitleri ayrıntılı bir biçimde sunulmuştur. Bu filtre çeşitlerinden girişim filtresi ayn olarak incelenmiş ve deneysel çalışmada vakumda buharlaştırma tekniği ile yeşil ışığı geçirecek şekilde bir girişim filtresi oluşturulmuştur. Oluşturulmuş olan girişim filtresinin geçirgenlik özellikleri iki farklı metodla incelenmiş, birinci metod olan UV spektroskopisi tekniği ile geçen ışığın pik dalgaboyu değeri ve spektral genişliği hakkında gözlemler yapılmıştır. İkinci metod olan spektrometre kullanımı ile görsel olarak geçen ışık incelenmiş ve geçen ışığın dalgaboyu hesaplanmıştır. SEM mikrografları ve EDX spektrumlan yardımı ile kaplanan katmanların homojen bir dağılım sergileyip sergilemediği ve aynı zamanda EDX spektrumu yardımıyla kaplamada kullanılan malzemelerin saflığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, firstly, light and colour have been investigated in every way. Theories of light, which have not been seperated from each other in books precisely, have been taken up here in detail. However, forming of colour and models of colour have been considered too. Although light filters have been examined in physics in detail, it has not been known completely what they are by us. Therefore light filters have been taken up and types of them have been presented in detail in the work. Interference filter, which is a type of these filters, has been examined except from the others and in the experimental stage, an interference filter which transmits green light, has been obtained by means of vacuum evaporation technique. The transmission properties of this interference filter has been examined by means of two different methods; the first is UV spectroscopy method. Observations about the peak wavelength value and spectral width of transmitting light have been made. The wavelength of transmitted light that is examined visually, has been calculated by means of the spectrometer usage which is the second method. It has been searched whether the coated layers has an uniform structure or not, by SEM michrographs. At the same time, by means of EDX spectrums, the purity of the materials used in coating has been examined.