Baz istasyonlarının oluşturduğu elektromanyetik alanın yapı malzemelerindeki geçirgenliğinin araştırılması
Investigation of the permeability of the electromagnetic field generated by base stations in building materials
- Tez No: 981240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yapı malzemelerinin baz istasyonlarından kaynaklanan elektromanyetik alanlara karşı geçirgenlik özelliklerini inceleyerek, elektromanyetik yalıtım açısından en uygun malzemeyi belirlemektir. Bu doğrultuda, beton, tuğla, ahşap, metal, kurşun, plastik (PVC), XPS ve deprem sonrası geri dönüşümle elde edilen beton gibi farklı yapı malzemeleri deneme materyali olarak seçilmiştir. Çalışmada ölçüm yapılabilecek boyutlarda kutular hazırlanarak, Diyarbakır şehir merkezinde yer alan 81 baz istasyonunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kriterlerine uygun biçimde elektromanyetik alan ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçlarına göre, kurşun ve metal levhalar en yüksek elektromanyetik yalıtım sağlayan malzemeler olurken; XPS, PVC ve ahşap en fazla geçirgenliğe sahip malzemeler olarak belirlenmiştir. Özellikle 7 cm kalınlığındaki geri dönüşümlü betonun, elektromanyetik geçirgenliği önemli oranda azalttığı görülmüştür. Elde edilen bulgular, yapı tasarımında elektromanyetik yalıtımın göz önünde bulundurulması gerektiğini ve sürdürülebilir malzeme kullanımının bu alanda etkili bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the most suitable building material for electromagnetic insulation by examining the permeability characteristics of various construction materials against electromagnetic fields generated by base stations. In this context, different materials such as concrete, brick, wood, metal, lead, plastic (PVC), XPS, and recycled concrete obtained after earthquakes were selected as test materials. Measurement boxes of appropriate dimensions were prepared, and electromagnetic field measurements were conducted in accordance with the standards of the Information and Communication Technologies Authority (ICTA) at 81 base stations located in the city center of Diyarbakır. According to the measurement results, lead and metal sheets provided the highest level of electromagnetic insulation, while XPS, PVC, and wood were found to be the most permeable materials. Notably, recycled concrete with a thickness of 7 cm significantly reduced electromagnetic permeability. The findings indicate that electromagnetic insulation should be taken into consideration in building design, and that the use of sustainable materials offers an effective solution in this field.