Okul yöneticilerinin kültürel liderliğinin okullardaki örgütsel sinerji üzerindeki rolü
The role of school administirators' cultural leadership on organisational synergy in schools
  1. Tez No: 969443
  2. Yazar: ÖZGE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin kültürel liderliğinin okullardaki örgütsel sinerji üzerindeki rolünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeline göre tasarlanan araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Uşak'ta devlet okullarında görev yapan öğretmenler oluşmaktadır. Araştırma örneklemi ise, kolay ulaşılabilir örnekleme ile ulaşılabilen 365 öğretmendir. Araştırmada veriler,“Kültürel Liderlik Ölçeği”ve“Öğretmenler İçin Örgütsel Sinerji Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeylerine yönelik öğretmen algıları yüksektir. Öğretmen algıları görev yapılan okul düzeyi ve çalışılan okuldaki öğretmen sayısına göre farklılaşmaktadır. Öğretmenlerin algıları cinsiyetlerine, kıdemlerine mezuniyet durumlarına ve aynı okulda görev yapma değişkenlerine göre ise farklılaşmamaktadır. Yine araştırmada, öğretmenlerin örgütsel sinerji algılarının yüksek olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel sinerji algıları kıdem, çalışılan okul düzeyi ve okuldaki öğretmen sayısına göre farklılaşmaktadır. Cinsiyet, mezuniyet durumu ve aynı okulda çalışma süresi değişkenleri ise, öğretmenlerin örgütsel sinerji algılarında farklılık oluşturmamıştır. Araştırmada, öğretmenlerin okul yöneticilerinin kültürel liderliklerine ilişkin algıları ile örgütsel sinerji algıları arasında anlamlı, pozitif yönlü, orta düzeyde ilişkiler belirlenmiştir. Araştırmaya göre okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeyleri öğretmenlerin örgütsel sinerji algılarını yordamaktadır. Okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeyleri arttıkça, öğretmenlerin örgütsel sinerji algı düzeylerinin arttığı görülmektedir. Bu bağlamda, okul yöneticilerinin kültürel liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik hizmet içi eğitim programlarının artırılması ve bu yönde uygulamalı çalışmaların desteklenmesi, okullardaki örgütsel sinerjiyi güçlendirecek önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the role of cultural leadership of school administrators on organisational synergy in schools. The research was designed according to correctional desing. The population of the research consists of teachers in Uşak in the 2024-2025 academic year. The research sample is 365 teachers selected through convenience sampling. The data were collected by using“Cultural Leadership Scale”and“Organisational Synergy for Teachers Scale”. According to the results obtained, teachers' perceptions of school administrators' cultural leadership levels are high. Teachers' perceptions of school administrators' cultural leadership differ according to the variables of the number of teachers working in the school and school level. Teachers' perceptions do not differ according to their gender, working in the school, graduation status, seniority, variables. It was also found in the research that teachers' perceptions of organisational synergy were high. Teachers' perception of organisational synergy differs according to the variables of school level, number of teachers in the school and seniority. The variables of gender, working time in the same school and graduation status did not make a difference on teachers' perceptions of organisational synergy. In this study, significant, positively oriented, moderate-level relationships were determined between teachers' perceptions of school administrators' cultural leadership and their perceptions of organisational synergy. According to the research, school administrators' cultural leadership levels predict teachers' perceptions of organisational synergy. As the cultural leadership levels of school administrators increase, the level of teachers' perceptions of organisational synergy increases. In this context, increasing in-service training programmes aimed at developing school administrators' cultural leadership skills and supporting practical work in this direction will be an important step towards strengthening organisational synergy in schools.