Okullardaki örgütsel şeffaflığın okul mutluluğu üzerindeki rolü
The role of organizational transparency in schools on school happiness
  1. Tez No: 969444
  2. Yazar: EZGİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, örgütsel şeffaflığın öğretmenlerin okul mutluluğu üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeli ile desenlenen çalışma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Uşak ilinde görev yapmakta olan devlet okulu öğretmenlerini kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 416 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, Okul Şeffaflık Ölçeği ve Okul Örgütsel Mutluluk Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara bakıldığında; öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları genelde, karar süreçlerine katılım ve hesap verebilirlik boyutlarında yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel şeffaflık düzeyine yönelik algılarının bilgi akışı botunda ise çok yüksektir. Cinsiyet, görev yapılan okul kademesi, mesleki kıdem, aynı okulda çalışma süresi, mezuniyet durumu ve okul öğretmen sayısına göre şeffaflık algıları arasında fark saptanmamıştır. Araştırmanın okul mutluluğu değişkenine yönelik öğretmen algıları genelde yüksektir. Bununla birlikte okul mutluluğu alt boyutlarına yönelik algıları ise; ekonomik koşullar boyutunda ise orta düzeyde, yönetim süreçleri ve adanmışlık boyutunda yüksek, mesleki tutum ve iletişim boyutlarında ise çok yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin okul mutluluğu algıları cinsiyet, kıdem, mezuniyet durumu ve okulda çalışma süresine göre farklılık göstermezken; okul kademesi ve öğretmen sayısı değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermiştir. Çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları ile okul mutluluğu algıları arasında anlamlı ve yüksek düzeyde pozitif bir ilişki bulunmasıdır. Ayrıca, örgütsel şeffaflık, okul mutluluğunun anlamlı bir yordayıcısıdır. Örgütsel şeffaflığı artırmaya yönelik okuldaki karar süreçlerine öğretmenlerin daha fazla katılımı sağlanabilir ve okul paydaşlarına belirli zamanlarda hesap verebilirlik yönetsel sunumları gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of organizational transparency in schools on teachers' perceptions of school happiness. Designed within the correlational design, the study was conducted during the 2023–2024 academic year with teachers working in public schools in the province of Uşak, Türkiye. The study sample consisted of 416 teachers selected through convenience sampling. Data were collected using the School Transparency Scale and the School Organizational Happiness Scale. According to the results, teachers' perceptions of organizational transparency were generally high, particularly in the dimensions of participation in decision-making and accountability. Perceptions in the dimension of information flow were found to be very high. No significant differences were found in teachers' transparency perceptions based on gender, school level, years of professional experience, tenure at the same school, educational background, or number of teachers at the school. Teachers' perceptions of school happiness were generally high. However, when subdimensions were examined, perceptions were found to be moderate in the dimension of economic conditions, high in the dimensions of management processes and dedication, and very high in the dimensions of professional attitude and communication. Perceptions of school happiness did not significantly differ according to gender, professional experience, educational background, or tenure at the same school. However, significant differences were observed based on school level and number of teachers at the school. One of the most important findings of the study was the presence of a significant and high-level positive relationship between teachers' perceptions of organizational transparency and their perceptions of school happiness. Additionally, organizational transparency was found to be a significant predictor of school happiness. In order to enhance organizational transparency, teachers' participation in school decision-making processes can be increased, and administrative presentations focusing on accountability can be delivered to school stakeholders at regular intervals.