Örgütsel öğrenmenin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde dijital liderliğin aracı rolü
The mediating role of digital leadership in the effect of organizational learning on innovative work behavior
- Tez No: 969495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN BİRİNCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüz iş dünyasında sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmenin en önemli yollarından biri çalışanların yenilikçi iş davranışı sergileyebilmesidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda örgütsel öğrenme, yenilikçi iş davranışı ve dijital liderlik konuları örgütlerin sürdürülebilir başarı ve rekabet avantajı elde etmesi açısından sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu bağlamda söz konusu kavramları birlikte ele alarak bütüncül bir bakış açısıyla incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde çeşitli sektörlerde çalışmakta olan 423 kişi oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel öğrenmenin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini ve bu etkide dijital liderliğin aracı rolünü incelemektir. Analiz sonuçlarına göre, örgütsel öğrenme ve yenilikçi iş davranışı arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Örgütsel öğrenme ve dijital liderlik arasında pozitif yönlü, iyi düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yenilikçi iş davranışı ve dijital liderlik arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca, örgütsel öğrenmenin yenilikçi iş davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu dijital liderliğin bu ilişkide kısmi aracı rolü arttırdığı tespit edilmiştir. Örgütsel öğrenmenin dijital liderlik üzerinde de anlamlı ve pozitif bir etkisinin bulunduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar örgütlerin örgütsel öğrenme kapasitelerinin artmasının çalışanların yenilikçi iş davranışlarını geliştirmesine doğrudan katkıda bulunduğu ve dijital liderliğin bu süreçte kısmi aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda örgütsel öğrenme kapasitesinin artması dijital liderliği güçlendirmektedir. Bu durum çalışanların yenilikçi iş davranışlarını destekleyerek hem doğrudan hem de dolaylı şekilde katkıda bulunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, örgütsel öğrenmenin dijital liderlik ile yenilikçi davranış düzeylerini arttırdığı göstermektedir. Sonuç olarak, dijital dönüşüm sürecinin hız kazandığı günümüz iş dünyasında dijital liderlik, yenilik olanağı tanıması ve uygulanabilir hale gelmesinde kritik bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte örgütsel öğrenme, sürekli gelişmeyi teşvik ederek yenilikçi iş davranışlarına zemin hazırlamaktadır. Bu noktada örgütlerin hem dijital liderliğe hem de örgütsel öğrenmeye stratejik bir unsur olarak görmesi önemli bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, one of the most important ways to achieve sustainable competitive advantage is for employees to exhibit innovative work behavior. In recent studies, organizational learning, innovative work behavior, and digital leadership are frequently researched topics for organizations to achieve sustainable success and competitive advantage. In this context, these concepts were examined holistically, considering them together. The study sample consisted of 423 individuals working in various sectors in Bursa. The research was conducted using a quantitative research method, and a survey was used as the data collection tool. The primary objective of this study was to examine the impact of organizational learning on innovative work behavior and the mediating role of digital leadership in this effect. According to the analysis results, there is a positive, moderate, and significant relationship between organizational learning and innovative work behavior. A positive, strong, and significant relationship was found between organizational learning and digital leadership. There is a positive, moderate, and significant relationship between innovative work behavior and digital leadership. Furthermore, it was determined that organizational learning has a significant and positive effect on innovative work behavior, and digital leadership plays a partial mediating role in this relationship. The results also revealed that organizational learning has a significant and positive impact on digital leadership. These results demonstrate that increasing organizational learning capacity in organizations directly contributes to employees' development of innovative work behaviors, with digital leadership playing a partial mediating role in this process. In this context, increasing organizational learning capacity strengthens digital leadership. This contributes both directly and indirectly by supporting employees' innovative work behaviors. The results demonstrate that organizational learning, combined with digital leadership, increases levels of innovative behavior. Consequently, in today's business world, where digital transformation is accelerating, digital leadership plays a critical role in enabling and implementing innovation. Furthermore, organizational learning fosters continuous improvement, paving the way for innovative work behaviors. Therefore, it is crucial for organizations to view both digital leadership and organizational learning as strategic elements.