Elektronik sigara kullanımını etkileyen faktörlerin sıfır yığılmalı sıralı probit regresyon modeliyle incelenmesi
Investigation of factors affecting electronic cigarette use through zero-inflated ordered probit regression model
- Tez No: 969521
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Elektronik sigara (e-sigara) kullanımı, dünya genelinde hızla artmakta ve özellikle gençler arasında önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Başlangıçta sigarayı bırakmaya yardımcı bir araç olarak tasarlansa da zamanla bağımlılık yapıcı bir ürün haline gelmiş ve sağlık üzerindeki riskleri tartışılmaya başlanmıştır. Geleneksel sigaralara kıyasla daha az zararlı olduğu algısı kullanım oranlarını artırırken, araştırmalar e-sigara nın tamamen güvenli olmadığını ve uzun vadede ciddi sağlık riskleri taşıdığını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki bireylerin e-sigara kullanımını etkileyen demografik faktörleri incelemektir. Araştırmada, 11.170 bireyin katılımıyla oluşturulan mikro veri seti kullanılarak e-sigara kullanımına ilişkin belirleyici unsurlar ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Türkiye bağlamında bu konuda yapılan çalışmaların sınırlı olması nedeniyle, bu araştırma bireylerin sağlık davranışları ve alışkanlıkları ile e-sigara kullanım eğilimleri arasındaki ilişkileri inceleyerek alan yazına ampirik düzeyde katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmada sıfır yığılmalı sıralı probit model tahmini kullanılarak yapılan analizler sonucunda, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, sağlık hizmetleri için ödeme güçlüğü çekme, günlük faaliyet durumu, tütün ve alkol kullanımı değişkenlerinin e-sigara kullanımı üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of electronic cigarettes has been rapidly increasing worldwide and has become a significant public health concern, particularly among young people. Although initially designed as a tool to help individuals quit smoking, electronic cigarettes have evolved into addictive products, and their health risks have become a topic of growing debate. While the perception that they are less harmful than traditional cigarettes has contributed to rising usage rates, research indicates that electronic cigarettes are not entirely safe and may pose serious long-term health risks. The aim of this study is to examine the demographic factors influencing electronic cigarette use among individuals in Türkiye. Utilizing a microdata set comprising 11,170 participants, the study analyzes in detail the determinants of electronic cigarette use. Given the limited number of empirical studies on this topic in the Turkish context, this research seeks to provide a data-driven contribution to the literature by exploring the relationships between individuals' health behaviors, lifestyle habits, and tendencies to use electronic cigarettes. Based on the analysis conducted using the zero-inflated ordered probit model, the findings reveal that variables such as gender, age, educational level, employment status, difficulty in affording healthcare services, daily activity level, and tobacco and alcohol use have statistically significant effects on electronic cigarette use.