Seramik sanatında varoluşçuluk bağlamında öznel yaratım süreci
The individual creative process in ceramic art within the context of existentializm
  1. Tez No: 969535
  2. Yazar: ZELİHA AGİT
  3. Danışmanlar: PROF. UFUK TOLGA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu sanat çalışması raporunun amacı günümüzün sanat tanımının muğlaklaşmasının izini sürmek, bu bağlamda sanat, sanatçı, eser ilişkileri algı, imge, dil üzerinden irdelemek olup, sanatçının kendini ve eserlerini kurarken, yaratıcı ediminin ve sürecinin nasıl işlediği incelemektir. Kant'ın Transandal öznesi ve öznenin bilgiyi işlemesi onun bilgi görüşü üzerinden incelenerek bireyin kendi dünya tasarısını nasıl kurduğu araştırılacaktır. Sanatın ve ifadenin önemli bir unsuru olan dilin oluşumu ve yapısı sanata ve bireyin kendini inşa sürecine katkısı bakımından irdelenecektir. Bireyin kendini inşa süreci sanatçının kendini inşa süreci arasında paralellik kurulup, varoluşçu görüş üzerinden anlatılacaktır. İnsanın tüm yaratıcı ve sanatsal faaliyetleri, çağın ve kültürün dinamiklerine bağlı olduğu ve her çağın ve kültürün sanat anlayışının ancak kendi dönemi içerisinde anlaşılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this artwork report is to trace the current ambiguity of the definition of art, to examine the relationships among art, artist and work through perception, image and language, and to examine how the artist's creative act and process operate as they construct themselves and their Works. Kant's Transcendental Subhect and the subject's processing of information will be examined through his view f knowledge, exploring how individuals construct their own worldviews. The formation and structure of language, a crucial element of art and expression, will be examined in terms of its contribution to art and the individual's self-construction process will be paralleled with the artist's self-construction process, and will be explored through an existential perspective. It concludes that all human creative andartistic activities are dependent on the Dynamics of their era and culture, and that the artistic understanding of each era and culture can only be understood within its own time.