Alünit-Sülfat asidi karışımının Porsuk Çayı suyunun arıtılmasında alüminyum sülfata alternatif olarak kullanımının incelenmesi
Studies of the using the mixture of alunite-sulfate acid as an alternative to aluminium sulfate on refining the water of Porsuk stream
- Tez No: 96954
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Alünit minerali Türkiye'de rezerv bakımından önemli bir potansiyele sahiptir.K2S04.Aİ2(S04)3.4Al(OH)3 formülü ile gösterilen alünit minerali alüminyum sülfat, alümina, şap ve potasyum sülfat üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, alünitin özellikleri incelenmiş, klasik ve aletli analiz yöntemleri ile Şaphane bölgesi alünitlerinin kimyasal bileşimi belirlenmiştir. Alünit için termal bozunma çalışmaları yapılmış, termal bozunma eğrileri çizilmiştir.Bu eğrilerin, DTA ve TGA eğrileri ile uyumu incelenmiştir. Kalsine alünitin sudaki ve 1/1'lik sülfat asidindeki çözünürlükleri incelenmiş, çözünürlük eğrileri çizilmiştir. Kalsine alünit-sülfat asidi karışımından elde edilen alüminyum sülfat çözeltisinin, akar sulardan şehir şebeke suyunun hazırlanmasında, alüminyum sülfata alternatif olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alunite ore keeps its importance from the rezerve point of view in Turkey. Alunite ore which formulased as K2SO4. AI2 (SO^. 4A1 (OH)3, is being used for production aluminium sulfate, aluminium oxide, alum and potassium sulfate. In this study, the characteristics of alunite have been studied, chemical composition of Şaphane area alunites has been determinated by classic chemical and modern instrumental analyses methods. The thermal decomposition studies were made for alunite, thermal decomposition curves were drawn. The correlation between those curves, and DTA and TGA curves were searched. Solubilities of calcina alunite in the water and in the 1/1 sulfate acid have been studied, solubility curves were drawn. On preparing local water system from the rivers, as an alternative to aluminium sulfate, the availability of the aluminium sulfate solution, which is obtained from the mixture of calcina alunite sulfate acid has been searched.