Vakıf üniversitesi akademik personelinin görüşleri doğrultusundayükseköğretim kurumlarında kapasite geliştirilmesi
Capacity building in higher education institutions based on the views of academic staff at foundation universities
- Tez No: 969564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARASTAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, vakıf üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin görüşleri doğrultusunda, yükseköğretim kurumlarında kurumsal kapasite geliştirme süreçlerini bireysel, örgütsel ve kurumsal boyutlarda incelemeyi amaçlamıştır. Bu çerçevede kurumsal kapasite geliştirme çalışmalarının eğitim kalitesine, akademik başarıya, iş birliğine ve kurumsal itibara etkileri analiz edilmiştir. Fenomenolojik desenin kullanıldığı bu araştırmada amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 10 öğretim üyesiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve YÖK'ün 2019-2023 ve 2024-2028 Stratejik Planları ile UNESCO, UN ve OECD gibi uluslararası kuruluşların kalite ve kapasite geliştirme hedefleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, bireysel kapasite geliştirmenin akademik kadronun mesleki yeterliliklerini artırarak eğitim kalitesini yükselttiğini, örgütsel kapasite geliştirmenin idari yapılar ve dış paydaş iş birliği yoluyla eğitim süreçlerini desteklediğini, kurumsal kapasite geliştirmenin ise kalite güvence sistemleri ve akreditasyon süreçleriyle sürekli iyileştirme sağladığını göstermektedir. Araştırma, vakıf üniversitelerinin akademik kaliteyi ve kurumsal itibarı artırmak için kurumsal kapasite geliştirmeyi stratejik bir araç olarak kullanması gerektiğini ortaya koymuş; YÖK'ün stratejik hedefleriyle uyumlu öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the processes of institutional capacity building in higher education institutions, specifically in foundation universities, through the perspectives of faculty members, focusing on individual, organizational, and institutional dimensions. Within this framework, the effects of institutional capacity building on educational quality, academic success, collaboration, and institutional reputation have been analyzed. Utilizing a qualitative research method and a phenomenological design, semi-structured interviews were conducted with 10 faculty members selected through purposive sampling. The data obtained from the interviews were analyzed using content analysis and evaluated in alignment with the 2019-2023 and 2024-2028 Strategic Plans of the Council of Higher Education (YÖK) and the quality and capacitybuilding objectives of international organizations such as UNESCO, UN, and OECD. The findings indicate that individual capacity building enhances educational quality by improving the professional competencies of academic staff, organizational capacity building supports educational processes through robust administrative structures and collaboration with external stakeholders, and institutional capacity building ensures continuous improvement through quality assurance systems and accreditation processes. The study reveals that foundation universities should leverage institutional capacity building as a strategic tool to enhance academic quality and institutional reputation, offering recommendations aligned with YÖK strategic objectives.