Investigating the role of microRNA-150 in melanoma progression and immune microenvironment regulation
MikroRNA-150'nin melanoma progresyonu ve immün mikroçevre düzenlemesindeki rolünün araştırılması
- Tez No: 969573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ATAKAN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Melanom, yüksek mutasyon yükü ve metastatik kapasitesi nedeniyle agresif bir kanser türüdür. Bu agresifliğe katkı sağlayan birçok yolak bulunmakta olup, mikroRNA'ların bu süreçte önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. miR-150, hem tümör hücrelerinde hem de bağışıklık sisteminde işlev görebilen çok işlevli bir mikroRNA'dır; ancak melanomdaki rolü yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, miR-150'nin melanom progresyonu ve tümör bağışıklık mikroçevresi üzerindeki etkileri hem in vitro hem de in vivo deneysel modeller ve biyoinformatik yaklaşımlar kullanılarak incelenmiştir. B16F10-OVA melanom hücrelerinde CRISPR/Cas9 yöntemiyle miR-150 genetik olarak silinmiş ve proliferasyon, koloni oluşturma ve migrasyon üzerindeki etkileri in vitro olarak değerlendirilmiştir. Bu analizlerde hücre kültürü sistemlerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. İn vivo çalışmalar ise miR-150 silinmesinin tümör bağışıklık mikroçevresinde bazı değişikliklere yol açmasına rağmen tutarlı bir etki göstermemiştir. Tümör hücresine özgü etkilerin ötesinde, melanom transkriptomik verileri analiz edilerek miR-150 ekspresyonunun tümör mikroçevresindeki ilişkileri değerlendirilmiştir. miR-150 ekspresyonunun sağkalım, inflamasyon ve bağışıklık yanıtları ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, miR-150'nin yalnızca tümör hücrelerinde değil, aynı zamanda tümör mikroçevresindeki bağışıklık hücrelerinde de işlevsel roller üstlenebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Melanoma is an aggressive type of cancer with a high mutation burden and metastatic capacity. There are numerous pathways that contribute to this aggressiveness, and microRNAs are known to play an important role among them. miR-150 is a multifunctional microRNA that has been shown to function in both tumor cells and the immune system, but its role in melanoma has not been studied very well. In this study, the effects of miR-150 on melanoma progression and the immune microenvironment were examined via in vitro and in vivo experiments and bioinformatic approaches. miR150 was genetically deleted in B16F10-OVA melanoma cells using CRISPR/Cas9, and its impact on proliferation, colony formation, and migration was assessed in vitro. These analyses revealed no significant differences in cell culture systems. In vivo studies showed inconsistent effects of miR-150 deletion despite some changes in the tumor immune microenvironment. In addition to investigating the tumor-intrinsic effects, melanoma transcriptomics datasets were examined to assess the associations of miR150 expression within the tumor microenvironment. miR-150 expression was found to correlate with survival, inflammation, and immune responses. These findings suggest that miR-150 may play potential functional roles not only in tumor cells but also in immune cells in the tumor microenvironment