Öğretmenlerin ölçme değerlendirme yeterliklerinin belirlenmesi: Delphi uygulaması
Determination of teachers' measurement and evaluation competences: Delphi application
- Tez No: 969572
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme alanında sahip olması gereken yeterlikleri uzman görüşlerine dayalı olarak belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada Delphi tekniği kullanılmış ve süreç üç turda tamamlanmıştır. İlk turda açık uçlu sorularla uzman görüşleri toplanmış ikinci ve üçüncü turlarda ise elde edilen yeterlik maddeleri 7'li Likert tipi ölçekle uzmanların yeniden değerlendirmelerine sunulmuştur. Uzman görüşlerinden elde edilen veriler, merkezi eğilim (ortalama, medyan, frekans) ve dağılım (standart sapma, çeyrekler arası fark) ölçüleri doğrultusunda analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında 16 uzmandan veri toplanmış, her tur sonunda maddeler üzerindeki uzlaşma düzeyleri değerlendirilmiştir. Üçüncü tur sonunda 48 yeterlik maddesi üzerinde yüksek düzeyde uzlaşma sağlandığı belirlenmiştir. Uzmanlar tarafından belirlenen bu yeterlikler öğretmenlerin ölçme değerlendirme alanına ilişkin sahip olması gereken bilgi, beceri ve tutumları kapsamaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların, öğretmen eğitim programlarının yeniden yapılandırılmasına, mesleki gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesine ve öğretmenlerin uyguladığı ölçme değerlendirme sürecinin güçlendirilmesine yönelik önemli katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the competencies that teachers should have in the field of measurement and evaluation based on expert opinions. For this purpose, the Delphi technique was used in research and the process was completed in three rounds. In the first round, expert opinions were collected with open-ended questions, and in the second and third rounds, the obtained competency items were presented to the experts for re-evaluation with a 7-point Likert-type scale. The data obtained from the expert opinions were analyzed in terms of central tendency (mean, median, frequency) and dispersion (standard deviation, interquartile difference) measures. Within the scope of the research, data were collected from 16 experts, and the agreement levels on the items were evaluated at the end of each round. At the end of the third round, it was determined that a high level of agreement was achieved on 48 competency items. These competencies determined by the experts cover the knowledge, skills and attitudes that teachers should have in the field of measurement and evaluation. It is expected that the findings obtained because of the research will make significant contributions to the restructuring of teacher education programs, the determination of professional development needs and the strengthening of the measurement and evaluation process implemented by teachers.