Bazı naftolik schiff bazlarının eşdeğer molar I2 ile DMSO-H+ ortamındaki reaksiyonu
The Reaction of some naptholic schiff bases with equal molar I2 in the medium of DMSO-H+master of science in chemistry
- Tez No: 96958
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada 2-hidroksi -1-naftaldehit ve sübstitüe olmuş (olmamış) anilinlerden hazırlanan Schiff bazları (20a,d) elektrofilik aromatik iyot sübstitüsyonu gerçekleştirmek amacıyla DMSO-I2-H2SO4 ile reaksiyona girdirilmiştir. Yrd.Doç.Dr. Devrim ÖZÖĞÜT doktora çalışmasında Vyi katalitik miktarda kullanmıştır. Çalışmamızda h, Schiff bazı ile eşdeğer molar miktarda olacak şekilde kullanılmıştır. Ayrıca reaksiyon farklı sıcaklıklarda İTK kontrollü olarak incelenmiştir. Azot atmosferinde çalışılarak verim yükseltilmiştir. Naftolik Schiff bazlan(20a,d) 110-120°C 'de azot atmosferinde yaklaşık 1 saat ısıtılmış ve reaksiyon sonunda Schiff bazı(20a,d)'nin kalmadığı görülmüştür. Reaksiyon sonunda ( 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ) olabileceğini düşündüğümüz ürünler elde edilmiştir. Ürünlerin ir ve uv spektrumlan alınmış ve erime noktaları tayin edilmiştir. Ancak maddelerin 'H-NMR, 13C-NMR, kütle spektrumlan ve kimyasal analizleri yeterli destek bulamadığımız için yaptırılamamıştır. S=N^Q-' 'OH 25 29 H3c "N-y>' 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study Schiff bases (20a, d) which were prepared from 2-hydroxy-l- napthaldehyde and (un)substitued anilines were reacted with DMSO-I2-H2SO4 in the hope of electrophilic aromatic iodine substitution. Devrim ÖZÖGÜT had been used the catalytical amount of I2 at her doctorate thesis. In our work I2 and Schiff bases were used in equimolar amounts. Reaction has been followed at different temperatures by controlling with T.L.C. The yields were increased by working under nitrogen atmosphere Naptholic Schiff bases (20a, d) have been reacted at 110-120°C approximately for 1 hour and at the end of the reaction no Schiff bases were observed.At the end of the reaction the products ( 25,26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ) that we thought to be, were obtained. The products I.R and UV spectra were taken and the melting pointswere determined. But ^-NMR^C-NMR, mass spectra and chemical analysis couldn't, be done since we couldn't find the sufficient support. %c 'OH 25 29 H,C 32