Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin okul terki risklerini etkileyen faktörler
Factors affecting the risks of drop-out of vocational training center students
- Tez No: 969594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Mesleki Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören 9., 10. ve 11. sınıf kalfalık öğrencilerinin okul terki risklerini demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, günlük çalışma saati, ebeveyn eğitim durumu vb.), yoksulluk algısı ve algılanan sosyal destek düzeyleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, karma yöntem araştırma modeli ve eşzamanlı üçgenleme deseni kullanılmıştır. Veriler, 2024-2025 öğretim yılı güz ve bahar döneminde Gaziantep'teki iki Mesleki Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören 14-19 yaş aralığındaki 30 öğrenciden toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Okul Terki Riski Ölçeği, Yoksulluk Algı Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Nicel veriler non-parametrik testler ile analiz edilmiş; nitel veriler ise içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin cinsiyetinin okul terki riski, sosyal destek ve yoksulluk algısı ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Ancak sınıf düzeyine göre yoksulluk algılarında değişim saptanmıştır. Ayrıca, babanın çalışma durumunun öğrencilerin okuldan ayrılma eğilimleri ile ilişkili olduğu ve düşük hane gelirine sahip öğrencilerin dikkat sorunları yaşadıkları tespit edilmiştir. Mutlak yoksulluk algısı ile sosyal destek arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, okul terki riski ile doğrudan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ailevi problemler, ekonomik zorluklar, sosyal çevrenin olumsuz etkileri ve akademik başarısızlık öğrencilere okul terkini düşündüren temel etkenler olarak nitel bulgularda yer almıştır. Elde edilen sonuçlar, ilgili alan yazını doğrultusunda tartışılarak araştırmacılara, uygulayıcılara ve eğitim politikacılarına yol göstermek amacı ile önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the dropout risks of 9th, 10th, and 11th-grade apprenticeship students enrolled in Vocational Education Centers regarding demographic variables (age, gender, grade level, daily working hours, parental education level, etc.), perceived poverty, and perceived social support levels. The research employs a mixed-methods research design with a concurrent triangulation strategy. Data were collected from 30 students aged 14–19 studying at two Vocational Education Centers in Gaziantep during the 2024–2025 academic year. Data collection tools included a Personal Information Form, School Dropout Risk Scale, Perceived Poverty Scale, Perceived Social Support Scale, and a Semi-Structured Interview Form. Quantitative data were analyzed using non-parametric tests, while qualitative data were examined through content analysis. According to the study results, no statistically significant relationship exists between students' gender and dropout risk, social support, and poverty perception. However, there was a change in poverty perceptions according to grade level. It was also found that the father's employment status was associated with students' tendency to drop out of school, and students with low household income had attention problems. While a significant relationship was found between the perception of absolute poverty and social support, no direct significant relationship was found with the risk of school dropout. Family problems, economic difficulties, adverse effects of the social environment, and academic failure were found to be the main factors leading students to drop out of school. The results were discussed in light of the relevant literature, and suggestions were offered to guide researchers, practitioners, and policymakers.