Karabük ilinde sağlık kuruluşlarına başvuran 0-6 yaş çocukluk çağı aşıları ile ilgili bilgi, tutum ve aşı reddini etkileyen faktörler
Factors affecting knowledge, atti̇tudes and vaccine refusal among chi̇ldren aged 0-6 who attended healthcare facilities in Karabük
  1. Tez No: 969595
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ebeveynlerin 0-6 yaş aralığındaki çocukluk çağı aşılarına ilişkin bilgi düzeylerini ve aşıyla ilgili tutumlarını ve aşı reddini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Şubat 2025-Haziran 2025 tarihleri arasında Karabük il merkezi ve Safranbolu ilçe 1. Basamak Aİle Sağlığı Merkezine başvuran 0-6 yaş arasında çocuğu olan ebeveynlerden gerçekleştirilmiştir. 252 ebeveynin katılımı ile gerçekleşitirlmiştir.Veriler araştırmcı tarafından literatür taranarak oluşturulup 47 anket sorusu üzerinden araştırmacının gözetiminde toplanmıştır.Hesaplamada Tek yönlü varyans analizi(One-WayANOVA F-test)için örneklem hesaplaması yapılarak minimum örneklem sayısı 252 olarak belirlendi.İstatistiksel analizde SPSS 27.0 paket program kullanılarakelde edilen veriler yüzde dağılım biçiminde özetlendi.İlişkinin belirlenmesinde Pearson Chi-square,Continuity Correction ve Fisher's Exact test analizi uygulandı. P değeri <0,05 de istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Katılımcıların%71,4ü nün anne, %28,2 nin babadır. Katılımcıların %94,0 çocukluk çağı aşılarını yararlı bulurken,ulusal aşı takvimini düzenli yaptıranların %95,6 olduğu görüldü.Aşı reddi kavramının daha önceden duyanların oranı %79,4 olup aşı reddine neden olan en yaygın görüş %74,2 aşıların güvenirliği ve koruyuculuğu hakkında görüştür.Katılımcılarımızın sosyo demografik özellikleri (çalışma durumu,eğitim durumu,mesleki durumu,ikamet yeri,sahip olunan çocuk sayısı) ve aşı yaptırma durumundaki ilişkisi incelendiğinde genel anlamda istatistiksel farklılık bulunmamıştır.Olumlu etkisi farkedilmiştir.Ebeveynlerin aşı yaptırma durumu açısından değerlendirildiğinde bir görüş farklılığı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the knowledge levels and attitudes toward childhood vaccines between the ages of 0 and 6, and the characteristics of vaccine refusal. The study was conducted between February 2025 and June 2025 at the Primary Care Family Health Center in Karabük city center and Safranbolu district, among parents of children aged 0 to 6. A total of 252 parents participated. Data were collected by the researcher through a literature review and overseen by 47 questionnaires. The minimum number required for one-way analysis of variance (One-Way ANOVA F-test) was determined as 252. Statistical analysis was performed using the SPSS 27.0 package program, using chi-square, continuity correction, and Fisher's exact test. A p value of <0.05 was considered permanently significant. 71.4% of the participants were mothers, and 28.2% were fathers. While 94.0% of participants found childhood vaccinations beneficial, 95.6% were found to have regularly followed the national vaccination schedule. The rate of those who had previously heard of the concept of vaccine refusal was 79.4%, and the most common opinion that led to vaccine refusal was the opinion about the safety and protection of vaccines (74.2%). When the relationship between the socio-demographic characteristics of our participants (employment status, education level, occupational status, place of residence, number of children) and vaccination status was examined, no statistical difference was found in general. A positive effect was noted. No difference in opinion was found when parents were evaluated in terms of vaccination status.