Bir kanal içerisine yerleştirilmiş bükümlü girdap üreteçlerinin ısı transferine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of twisted vortex generators placed in a channel on heat transfer
- Tez No: 969601
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, dikdörtgen kesitli bir kanal içerisine 7 farklı formda Polilaktit Asit (PLA) malzemeden üç boyutlu yazıcıda üretilmiş vorteks jeneratörlerinin ısı transferine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma akışkanı olarak hava kullanılmıştır. Kanalın taban yüzeyine 715 W/m2 ve 1829 W/m2 arasında değişen değerlerde sabit ısı akıları uygulanmış olup, Reynolds sayıları 2225 ila 9448 aralığında değişmektedir. Farklı formda üretilmiş vorteks jeneratörlerinin büküm aralığının, delik çapının ve büküm yönünün ısı transferine etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda boş kanala göre vorteks jeneratörlerinin kullanımıyla ısı transferinde sırasıyla VJ1 (%9-33), VJ2 (%26-59), VJ3 (%20-51) VJ4 (%32-55), VJ5 (%21-37), VJ6 (%16-45), VJ7 (%28-78) aralığında iyileşme görülmüştür. Vorteks jeneratörlerinin tasarımında büküm aralığının arttırılmasının yüzey sıcaklıklarını düşürmede etkili olduğu görülmüştür. Yüzeye açılan delik çaplarının deliksiz yüzeylere göre ısı transferinde önemli bir etkisinin olmadığı, büküm yönü açısından değerlendirildiğinde ise saptırmalı bükümlü vorteks jeneratörünün tek yönlü bükümlü olana göre yüzey sıcaklıklarını düşürmede etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of vortex generators, produced in seven different forms using Polylactic Acid (PLA) material via 3D printing, on heat transfer within a rectangular cross-section channel was experimentally investigated. Air was used as the working fluid. Constant heat flux values ranging from 715 W/m² to 1829 W/m² were applied to the bottom surface of the channel, and the Reynolds numbers varied between 2225 and 9448. The effects of twist pitch, hole diameter, and twist direction of the vortex generators with different forms were examined separately in terms of heat transfer. Based on the obtained results, compared to the plain channel, the use of vortex generators resulted in improvements in heat transfer by VJ1 (%9-33), VJ2 (%26-59), VJ3 (%20-51) VJ4 (%32-55), VJ5 (%21-37), VJ6 (%16-45) and VJ7 (%28-78), respectively. It was observed that increasing the twist pitch in the design of vortex generators was effective in reducing surface temperatures. The hole diameters on the surface were found to have no significant effect on heat transfer compared to surfaces without holes. In terms of twist direction, the deflected twist type vortex generator was found to be less effective in reducing surface temperatures than the unidirectional twisted type.