Diyabetik nöropatili hastalarda tüm vücut vibrasyonunun denge, ikili görev ve yürüyüş üzerine anlık etkisinin incelenmesi
Investigation of the immediate effects of whole body vibration on balance, dual task and gait in patients with diabetic neuropathy
- Tez No: 969602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEZEL YILDIRIM ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation, General Surgery, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, diyabetik polinöropatili (DPN) hastalarda tüm vücut vibrasyonunun (TVV) denge, ikili görev performansı ve yürüyüş üzerindeki anlık etkilerini araştırmayı amaçlanmıştır. Çalışma, yaş ortalamaları 62,70± 9,37 yıl olan 2 kadın 38 erkek toplamda 40 diyabetik nöropatili birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, tümü diyabetik nöropatili olup klinik takibi yapılan bireyler arasından seçilmiş ve mevcut tedavi süreçleri kapsamında ev egzersizleri ile rehabilite edilenler kontrol grubunu (n=20), ev egzersiz programına ek olarak TVV uygulaması yapılanlar ise vibrasyon grubunu (n=20) oluşturmuştur. Bireylerin denge değerlendirmesi Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile, ikili görev süreleri Zamanlı Kalk ve Yürü Testinin İkili Görev Versiyonu ile ve yürüyüş performansları 1 Dakika Yürüme Testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada uygulama öncesi iki grup demografik özellikler açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). TVV ve kontrol grubu arasında başlangıç denge (ZKYT), ikili görev (% ve sn) ve yürüme (1 Dakika Yürüme Testi) performansları açısından karşılaştırıldığında ise iki grup arasına istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür(p>0.05). Vibrasyon sonrası ZKYT süresinde anlamlı bir azalma gözlenmiştir (p <0.001). İkili görev değerlerinde, müdahale sonrası bir azalma eğilimi olmasına rağmen, bu düşüş anlamlı bulunmamıştır (p = 0.089). İkili görev performansının saniye cinsinden değerlendirilmesinde, vibrasyon sonrası sürede azalma saptanmıştır (p <0.001). 1 Dakika Yürüme testinde, vibrasyon sonrası yürüme mesafesinde anlamlı bir artış kaydedilmiştir (p <0.001). Sonuç olarak, TVV'nin diyabetik nöropatili hastalarda anlık etkisi değerlendirildiğinde denge, ikili görev ve yürüyüş performanslarını arttırdığı ve olumlu yönde gelişim sağladığı bulunmuştur. TVV uygulaması, klasik fizyoterapi yaklaşımlarına ek olarak, özellikle kısa süreli müdahalelerde etkili sonuçlar elde etme potansiyeli taşıyan yenilikçi ve girişimsel olmayan bir terapi seçeneği olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle TVV, diyabetik nöropatili hastalarda fonksiyonel kapasitenin artırılmasında ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde fizyoterapi ve rehabilitasyon pratiğine önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of whole-body vibration (WBV) on balance, dual-task performance, and gait in patients with diabetic polyneuropathy (DPN). A total of 40 individuals diagnosed with diabetic neuropathy, comprising 2 females and 38 males with a mean age of 62.70 ± 9.37 years, were included in the study. All participants were selected from among patients under clinical follow-up with confirmed diabetic neuropathy. Those who were undergoing rehabilitation through home-based exercise programs formed the control group (n=20), while those who received an additional WBV intervention alongside their home exercise program comprised the vibration group (n=20). Balance was assessed using the Timed Up and Go Test (TUG), dual-task performance was evaluated through the dual-task version of the TUG, and gait performance was assessed using the 1-Minute Walk Test. Prior to the intervention, no statistically significant differences were found between the two groups in terms of demographic characteristics (p > 0.05). Similarly, there were no significant differences between the WBV and control groups in baseline performance measures of balance (TUG), dual-task (in both percentage and seconds), and gait (1-Minute Walk Test) (p > 0.05). Following the vibration intervention, a statistically significant reduction was observed in TUG duration (p < 0.001). Although a downward trend was detected in dual-task values post-intervention, this change was not statistically significant (p = 0.089). However, when dual-task performance was evaluated in terms of seconds, a significant reduction was noted after vibration (p < 0.001). Additionally, a significant increase was recorded in walking distance during the 1-Minute Walk Test following the WBV intervention (p < 0.001). In conclusion, the acute application of WBV in individuals with diabetic neuropathy was found to improve balance, dual-task performance, and gait. As a non-invasive and innovative therapeutic modality, WBV demonstrates promising short-term effects and has the potential to be integrated into conventional physiotherapy approaches. In this regard, WBV offers significant contributions to physiotherapy and rehabilitation practices aimed at enhancing functional capacity and improving quality of life in patients with diabetic neuropathy.