Meslek lisesi öğrencilerine yönelik azim programı: Geliştirme, uygulama ve değerlendirme
Grit curriculum for vocational high school students: Development, implementation and evaluation
  1. Tez No: 969603
  2. Yazar: ESRA CİVRİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GELMEZ BURAKGAZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, meslek lisesi öğrencileri için bir“Azim Programı”geliştirmek, uygulamak ve bu programın etkilerini değerlendirmektir. Çalışma kapsamında hazırlanan Azim Programı, 13 oturumdan oluşmaktadır. Program, Taba'nın program geliştirme modeli kullanılarak geliştirilmiş, Stake'in Uygunluk-Olasılık modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Açıklayıcı sıralı desenin kullanıldığı bu araştırma, 2023-2024 öğretim yılı güz ve bahar döneminde, Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesinde bir şehirde bir devlet okulunda 9. sınıf düzeyinde öğrenim gören 76 meslek lisesi öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ihtiyaç belirleme aşamasına meslek lisesinde 9. sınıf düzeyinde ders yürüten 40 öğretmen ve beş farklı meslek lisesinde 9. sınıf düzeyinde öğrenim gören 27 öğrenci, Azim Programının uygulama ve değerlendirme aşamasına ise 9. sınıf düzeyinde öğrenim gören 13 meslek lisesi öğrencisi ve yine meslek lisesinde 9. sınıf düzeyinde ders yürüten 12 öğretmen katılmıştır. Çalışmanın verileri, Kısa Azim Ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formları ve yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanmış, nicel veriler SPSS paket programı; nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, azim düzeyi düşük olan 13 öğrenciye yönelik tasarlanan Azim Programı, öğrencilerin azim düzeylerinde anlamlı artışlara neden olmuştur. Çalışma sonucunda, çalışmaya katılan öğrencilerin, verilen bir görevi, işi ya da ödevi tamamladıkları, karşılaştıkları güçlüklere karşı daha sabırlı ve dirençli durdukları, okul devamsızlıklarının azaldığı, güçlüklerle mücadele yollarını öğrendikleri, ilgi duydukları alanlarda ilgilerini sürdürebildikleri ve çaba gerektiren işlerde sebatı sürdürebildikleri belirlenmiştir. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlara göre, meslek lisesi öğrencilerinin azim becerisinin gelişiminin sağlanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop and implement a“Grit Curriculum”for vocational high school students and to evaluate the effects of this program. The Grit Curriculum prepared within the scope of the study consists of 13 sessions. The program was developed using Taba's program development model and evaluated using Stake's Congruence-Contingency model. This research, in which explanatory sequential design was used, was conducted with approximately 76 vocational high school students studying at the 9th grade level in a public school in a city in the Western Black Sea Region of Türkiye during the fall and spring semesters of the 2023-2024 academic year. Forty vocational high school 9th grade teachers and 27 vocational high school 9th grade students participated in the needs assessment phase of the study, while 13 vocational high school 9th grade students participated in both the implementation and evaluation phase of the Grit Curriculum. 12 vocational high school 9th grade teachers participated in the evaluation phase of the study. The data of the study were collected through Short Grit Scale, semi-structured interview forms and reflective diaries, quantitative data were analyzed with SPSS package program and qualitative data were analyzed with content analysis. According to the study results, the Grit Curriculum designed for 13 students with low grit levels resulted in significant increases in the students' grit levels. As a result of the study, it was determined that the students who participated in the study completed a given task, work or assignment, were more patient and resilient to the difficulties they encountered, their school absenteeism decreased, learned ways to cope with difficulties, were able to maintain their interests in the areas they were interested in and were able to persevere in tasks that required effort. According to the results of the study, suggestions were presented for the development of grit skills of vocational high school students.