Seçmen davranışında sosyal medyanın rolü: Dijital kampanyaların siyasal katılım biçimlerine etkisi
The role of social media in voter behavior: The impact of digital campaigns on forms of political participation
  1. Tez No: 969605
  2. Yazar: ZEYNEP TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
1980'li yıllardan itibaren internetin gelişimi, siyasal iletişim biçimlerinde köklü dönüşümlere yol açmış; özellikle sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte propaganda faaliyetleri dijital bir boyut kazanmıştır. Bu dönüşüm, seçmenlerin siyasal katılım biçimlerini yeniden şekillendirmiş ve dijital kampanyalar, seçmen davranışları üzerinde etkili bir araç hâline gelmiştir. Nicel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülen araştırmada, kampanya içeriklerine maruz kalan seçmenlerin algıları, tutumları ve siyasal katılım eğilimleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, sosyal medyanın seçim süreçlerindeki etkisi bağlamında etik sorunlara da yer verilmektedir. Yanıltıcı içerikler, manipülasyon teknikleri ve mikro hedefleme uygulamaları, seçimlerin adil ve şeffaf biçimde yürütülmesini tehdit eden başlıca unsurlar arasında değerlendirilmektedir. Sosyal medya kampanyalarının gelecekte daha belirleyici bir rol oynayacağı öngörülmekte; bu bağlamda demokratik sistemlerin dijital siyasal iletişim alanında daha kapsamlı ve etik temellere dayanan düzenlemeler geliştirmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Özetle bu tez çalışması, sosyal medya kampanyalarının seçmen davranışı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the development of the internet has led to fundamental transformations in the forms of political communication. With the widespread use of social media platforms, propaganda activities have acquired a digital dimension. This transformation has reshaped patterns of political participation and positioned digital campaigns as a powerful tool influencing voter behavior. Designed within the framework of quantitative research methods, the study evaluates the perceptions, attitudes, and political participation tendencies of voters exposed to campaign content. In addition, the study addresses ethical issues regarding the role of social media in electoral processes. Misleading content, manipulation techniques, and micro-targeting practices are identified as key factors that pose a threat to the fairness and transparency of elections. It is anticipated that social media campaigns will play an even more prominent role in the future. Therefore, the study emphasizes the need for democratic systems to develop more comprehensive and ethically grounded regulations in the field of digital political communication. This thesis aims to examine the impact of social media campaigns on voter behavior.