Helicobacter pylori aracılı mide kanserinin tedavisinde kullanılmak üzere nanopartiküler ilaç sistemlerinin geliştirilmesi
Development of nanoparticular drug systems for use in the treatment of Helicobacter pylori-mediated gastric cancer
  1. Tez No: 969637
  2. Yazar: KÜBRA KONUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ŞEFİK ABAMOR, PROF. DR. TÜLİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılın küresel sağlık poblemlerinden biri olan mide kanserinin etiyolojisi çok faktörlü etmenlere dayanmakta olup Helicobacter pylori aracılı enfeksiyonla gelişimi ön sıralarda yer almaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı H. pylori enfeksiyonu geçirmesine rağmen çoğu zaman hastalarda bu durum asemptomatik ilerlemektedir. H. pylori' nin virülans faktörlerinden CagA geni, mide hücrelerinin hasar görmesini ve inflamasyonun aktive edilmesini sağlayarak mide kanserinin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, hücre temelli analizlerle H. pylori aracılı mide kanserinin tedavisine yönelik geliştirilen nanopartikül formülasyonlarının terapötik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda H. pylori' nin virülans faktörlerinden CagA geninin AGS hücrelerine transfeksiyonu yapılarak stabil transgenik AGS hücre hattı oluşturulmuştur. Sonra PLGA nanopartikül içerisine tekli ve ikili olarak enkapsüle edilmiş HF-18 ve CAPE formülasyonlarının in vitro ortamda oluşturulan H. pylori aracılı mide kanseri hücre hattı modeli üzerinde antikanser aktivitesi değerlendirilmiştir. Oluşturulan stabil hücre hattı üzerinde sentezlenen HF-18-PLGA, CAPE-PLGA ve HF-18-CAPE-PLGA formülasyonlarının in vitro sitotoksisite, hücre migrasyon ve koloni oluşum analizleri seçili konsantrasyonlarda serbest formları ile kıyaslamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, H. pylori aracılı mide kanseri hücrelerinin üzerinde konsantrasyona ve zamana bağlı olarak tekli formülasyonlara kıyasla HF18-CAPE-PLGA ikili formülasyonunun daha fazla terapötik etkinliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar HF-18 ve CAPE yüklü polimerik nanopartikül formülasyonlarının mide kanseri tedavisine yönelik potansiyel bir kemoterapötik ajan niteliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the global health problems of the 21st century, stomach cancer has a multifactorial etiology, with Helicobacter pylori-mediated infection being one of the leading causes. Although approximately half of the world's population is infected with H. pylori, the infection often remains asymptomatic in most individuals. The CagA gene, one of the virulence factors of H. pylori, plays an important role in the development of gastric cancer by causing damage to gastric cells and activating inflammation. This thesis aimed to evaluate the therapeutic efficacy of nanoparticle formulations developed for the treatment of H. pylori-mediated gastric cancer by cell-based assays. Accordingly, a stable transgenic AGS cell line was established by transfecting the CagA gene, one of the virulence factors of H. pylori, into AGS cells. Afterwards, the anticancer activity of HF-18 and CAPE formulations encapsulated in PLGA nanoparticles in single and dual formulations were evaluated in vitro on H. pylori-mediated gastric cancer cell line model. In vitro cytotoxicity, cell migration and colony formation assays of the synthesized HF-18-PLGA, CAPE-PLGA and HF-18-CAPE-PLGA formulations were performed comparatively with their free forms at selected concentrations on the established stable cell line. In conclusion, HF18-CAPE-PLGA dual formulation showed more therapeutic efficacy on H. pylori-mediated gastric cancer cells in a concentration- and time-dependent manner compared to single biomolecule-loaded formulations. The present studies indicate that HF-18 and CAPE-loaded polymeric nanoparticle formulations may be a potential chemotherapeutic agent for the treatment of gastric cancer.