Meme kanseri tanılı hastalarda psikolojik dayanıklılık ve sosyal destek düzeyinin beden algısı, benlik saygısı ve özkıyım riski ile ilişkisi
Relationship between psychological resilience and social support levels with body image, self-esteem, and self-harm risk in patients with breast cancer
- Tez No: 969658
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Meme kanseri tanılı hastaların psikolojik dayanıklılık, sosyal destek düzeyi, beden algısı ve benlik saygısının öz kıyım riski ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, meme kanseri tanılı 73 hasta ve 73 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 146 kişi katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri- Benlik Saygısı Alt Ölçeği, İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDÖ), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Sosyal Destek Düzeyi Ölçeği (SDDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Meme kanseri grubunun BDE puanlarının kontrol grubundan yüksek olduğu bulundu. Psikolojik dayanıklılık, sosyal destek, beden algısı, benlik saygısı ve intihar düşüncesi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Kemoterapi, yaş ve evre bu parametrelere etkili değildi. Meme kanseri grubunda depresyon, anksiyete ve benlik saygısının; kontrol grubunda ise depresyonun ve benlik saygısının intihar riskini yordadığı saptandı. Meme kanseri grubunda depresyonu beden algısı ve anksiyetenin; kontrol grubunda ise benlik saygısı ve anksiyetenin yordadığı görüldü. Sonuç: Meme kanseri hastalarında özkıyım riskine karşı benlik saygısı, sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık koruyucudur. Klinik değerlendirmelerde yalnızca depresyon değil bu faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Psikososyal destek programlarının psikolojik dayanıklılığı ve sosyal desteği arttırmaya yönelik planlanması yaşam kalitesini yükseltip özkıyım riskini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate the relationship between psychological resilience, perceived social support, body image, and self-esteem with suicide risk in patients diagnosed with breast cancer. Materials and Methods: A total of 146 individuals participated in our study, including 73 patients diagnosed with breast cancer and 73 healthy volunteers. Participants completed a sociodemographic data form, the Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Rosenberg Self-Esteem Scale – Self-Esteem Subscale, Suicidal Ideation Scale (SIS), Adult Resilience Scale (ARS), and Social Support Level Scale (SSLS). Results: BDI scores were higher in the breast cancer group, while resilience, social support, body image, self-esteem, and suicidal ideation showed no group differences. Chemotherapy, age, and disease stage had no effect. In breast cancer patients, suicidal risk was predicted by depression, anxiety, and self-esteem, whereas in controls it was predicted by depression and self-esteem. Depression was predicted by body image and anxiety in patients, and by self-esteem and anxiety in controls. Conclusion: In breast cancer patients, self-esteem, social support, and psychological resilience serve as protective factors against the risk of suicide. In clinical evaluations, not only depression but also these factors should be taken into account. Psychosocial support programs that enhance resilience and social support may improve quality of life and reduce the risk of suicide in these patients.