Tam santrifüj pompalarda yarı açık fanlarda ara kanatçık ilavesinin pompa performansına etkisi
The Effect of adding secondary blade to pump performance in centrifugal pumps
  1. Tez No: 96968
  2. Yazar: ESRAH ÖNEN (GÖRAL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, tam santrifüj ( düşük özgül hızlı ) pompalarda yarı açık fanlara ara kanatçık ilavesi yaparak pompa performansındaki değişimleri gözlemektir. Çalışma teorik ve deneysel olmak üzere iki grupta toplanmıştır. Teorik çalışmada yarı açık fanların genel özellikleri incelenmiş ve yarı açık fanlar tanıtılmaya çalışılmıştır.Daha sonrası sınır tabaka teorisi ve akış ayrılması incelenmiş, akış ayrılmasının nedenleri ve ara kanatçık ilavesiyle akış ayrılmasının elimine edilmesi açıklanmıştır. Deneysel çalışmada ise düşük özgül hızlı bir santrifüj pompa dizayn edilerek imalatı yapılmıştır.îmal edilen pompada dört ayn fan denenerek ara kanatçık ilavesinin ve aralık akışlarının pompa performansına etkisi izlenmiştir. IÎÎ
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis to observe the changes of the centrifugal pumps (low specific speed), when a half blade is added between the blades of semi open impellers. The thesis consists of two parts,the theory section and test section. In theory section, the general properties of semi open impellers are investigated and semi - open impellers are have been tried to be introduced, then boundary layer theory and flow separation and the elimination of flow separation has been investigated,the reason of flow seperation by adding a half blade between impellers blades have been explained. In the test section. a centrifugal pump with low specific speed has been designed and manufactured. Using this pump four seperate impellers have been tested to see the effect of added half blade and leakage flows.to the pump performance.