Okul yöneticilerinin kullandıkları örgütsel güç kaynaklarının ortaokul öğretmenlerinin işe tutkunluklarını yordama düzeyi
The level of organizational power resources used by school administrators to predict secondary school teachers' passion for work
  1. Tez No: 969672
  2. Yazar: İPEK EKİCİ TAYSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin kullandıkları örgütsel güç kaynaklarının ortaokul öğretmenlerinin işe tutkunluk düzeylerini yordama düzeyini incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında devlet ortaokullarında görev yapan 312 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler,“Örgütsel Güç Kaynakları Ölçeği”ve“İşe Tutkunluk Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenler yöneticilerinin en çok yasal güç ve uzmanlık gücünü kullandıklarını, en az ise zorlayıcı güce başvurduklarını belirtmişlerdir. Yöneticilerin kurallara uyulması ve öğretmenlerin bilgilendirilmesi gibi yasal güç temelli davranışlarının öne çıktığı; buna karşın, ceza ve baskı unsurlarına dayalı güç kullanımının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin işe tutkunluk düzeyleri ise genel olarak yüksek bulunmuştur. Özellikle işin anlamlı bulunması ve yapılan işle gurur duyma boyutları en yüksek puanları alırken; yoğun çalışma temposunda mutluluk, uzun saatler çalışma ve mola vermekte zorlanma boyutları en düşük ortalamalara sahiptir. Regresyon analizleri sonucunda, okul yöneticilerinin kullandıkları örgütsel güç kaynaklarının öğretmenlerin işe tutkunluklarını anlamlı şekilde yordadığı belirlenmiştir. Özellikle yasal ve uzmanlık gücü boyutlarının, öğretmenlerin işe tutkunluklarını artırıcı yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, okul yöneticilerinin güç kullanım biçimlerinin öğretmen motivasyonu ve iş doyumu üzerinde önemli bir belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which organizational power sources used by school administrators predict middle school teachers' work engagement levels. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 312 teachers working in public middle schools during the 2019-2020 academic year. Data were collected through the“Organizational Power Sources Scale”and the“Work Engagement Scale.”According to the findings, teachers reported that their administrators most frequently used legitimate power and expert power, while relying least on coercive power. It was observed that behaviors based on legitimate power, such as adherence to rules and informing teachers, were prominent, whereas the use of coercion and pressure as power strategies was found to be quite low. Teachers' work engagement levels were generally found to be high. In particular, perceiving their work as meaningful and feeling proud of what they do received the highest scores, while happiness during intensive workloads, working long hours, and difficulty in taking breaks received the lowest averages. Regression analysis results revealed that the organizational power sources used by school administrators significantly predicted teachers' work engagement. Especially the dimensions of legitimate power and expert power were found to have a positive impact on enhancing teachers' engagement. The findings indicate that the way school administrators use power is a critical determinant of teacher motivation and job satisfaction.