Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası deprem bölgesine görevli giden hemşirelerin deneyimleri: Fenomenolojik bir araştırma
The experiences of nurses deployed to the earthquake zone following the Kahramanmaraş-centered earthquakes: A phenomenological study
  1. Tez No: 969696
  2. Yazar: RABİA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, afet bölgelerine görevlendirilen hemşirelerin düşünce ve deneyimlerini derinlemesine araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nitel desende ve fenomenolojik yaklaşımla yürütülmüştür. Veriler 1 Ekim 2023- 8 Nisan 2024 tarihleri arasında, sosyodemografik ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla yüz yüze toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, deprem bölgesine görevlendirilen ve en az 2 yıllık çalışma deneyimine sahip olan 13 hemşire oluşturmaktadır. Örnekleme yönetemi olarak, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler MAXQDA 2024 ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda yedi ana tema elde edilmiştir. Afet sonrası görevli hemşirelerin fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak etkilendiği ve yeterince hazırlıklı olmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca afet sonrası kamusal ve örgütsel zayıflıklar da bulgular arasında yer almaktadır. Sonuç olarak hemşirelerin afetlere hazırlık ve yeterliliklerinin artırılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore in depth the thoughts and experiences of nurses assigned to disaster areas. The research was carried out in a qualitative design using a phenomenological approach. Data were collected face-to-face between October 1, 2023, and April 8, 2024, through sociodemographic questionnaires and semi-structured interview forms. The study sample consisted of 13 nurses who were deployed to the earthquake zone and had at least two years of work experience. The sampling strategy was snowball sampling, one of the purposive sampling methods. Data were analyzed using MAXQDA 2024. The analysis yielded seven main themes. Findings revealed that nurses assigned after the disaster were affected physiologically, psychologically, and socially, and were insufficiently prepared. In addition, public and organizational weaknesses following the disaster were identified. In conclusion, it was determined that nurses' preparedness and competencies for disasters need to be strengthened.