Rosa hemisphaerica, rosa villosa subsp. mollis ve bunların doğal hibriti rosa ozcelikii petallerinin fitokimyasal bileşiminin araştırılması, antioksidan, antiproliferatif ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Investigation of the phytochemical composition, antioxidant, antiproliferative and antimicrobial activities of the petals of rosa hemisphaerica, rosa villosa subsp. mollis and their natural hybrid rosa ozcelikii
- Tez No: 969704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF VARHAN ORAL, DOÇ. DR. HÜSEYİN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
RO türü yüksek fenolik içeriği, güçlü antioksidan kapasitesi, antimikrobiyal etkisi ve tümör seçici antiproliferatif aktivitesi ile farmakolojik açıdan dikkat çekici bir tür olarak öne çıkmıştır. RH türünün yüksek flavonoid içeriği ve belirgin antifungal aktivitesiyle terapötik potansiyele sahip bir bitkisel kaynak olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır. RV türü ise daha sınırlı etki profiline sahip olsa da içerdiği fenolik bileşiklerle bilimsel olarak önem arz etmektedir. Bu veriler, Rosa türlerinin farmasötik uygulamalara yönelik potansiyelini göstermekte ve ileri araştırmalar için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
RO stands out as the most promising species pharmacologically, with high phenolic content, strong antioxidant capacity, broad-spectrum antimicrobial activity and tumor-selective antiproliferative effects. It was concluded that RH species can be considered as a herbal source with therapeutic potential with its high flavonoid content and significant antifungal activity. Although the RV species has a more limited activity profile, its phenolic compounds are of scientific interest. These findings suggest that these Rosa species may serve as valuable resources for future pharmaceutical applications.