Türkiye'nin kültürel diplomasi uygulamalarının bölgesel iş birliğinin güçlenmesine etkisi: Türk Devletleri Teşkilatı örneği
The impact of Turkey's cultural diplomacy practices on strengthening regional cooperation: The case of the Organization of Turkic States
- Tez No: 969705
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'nin kültürel diplomasi stratejilerinin Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çerçevesinde bölgesel iş birliğinin derinleştirilmesine katkılarını çok boyutlu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Kültürel diplomasi, modern uluslararası ilişkilerde yumuşak güç unsurları arasında yer almakla birlikte, aynı zamanda ülkeler arasında kalıcı ve sürdürülebilir etkileşim alanları inşa eden önemli bir dış politika aracıdır. Türkiye'nin TDT bağlamında yürüttüğü kültürel diplomasi faaliyetleri; tarihsel ortaklık, kültürel miras ve dil birliği temelinde şekillenmekte, bu çerçevede TÜRKSOY, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı gibi kurumsal yapıların katkısıyla işlevsellik kazanmaktadır. Araştırmada nitel veri toplama tekniklerine dayalı olarak literatür taraması ve doküman analizi yöntemleri kullanılmış; ilgili kurumsal raporlar, resmî belgeler ve medya içerikleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin kültürel diplomasi uygulamalarının yalnızca sembolik birliktelikler üretmekle kalmayıp, aynı zamanda karşılıklı güvenin inşası, toplumsal yakınlaşmanın teşviki ve siyasi eşgüdümün gelişmesi açısından somut etkiler yarattığını göstermektedir. Özellikle eğitim, kültürel mirasın korunması, ortak medya üretimi ve gençlik odaklı projeler aracılığıyla kültürel diplomasi, TDT üyesi ülkeler arasında kurumsal bağların güçlenmesine ve uzun vadeli stratejik ortaklıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu tezde, kültürel diplomasinin sadece kültürel etkileşimle sınırlı kalmayıp, bölgesel bütünleşme süreçlerinde etkili bir dış politika aracı olarak nasıl kullanıldığı Türk Devletleri Teşkilatı örneği üzerinden incelenmiş ve bu alana özgün katkılar sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the contributions of Türkiye's cultural diplomacy strategies to the enhancement of regional cooperation within the framework of the Organization of Turkic States (OTS) through a multidimensional perspective. Cultural diplomacy, while recognized as a soft power element in contemporary international relations, also serves as a crucial foreign policy instrument that fosters sustainable and long-term interactions among states. Türkiye's cultural diplomacy efforts under the umbrella of the OTS are rooted in shared historical ties, cultural heritage, and linguistic affinity. These efforts have been operationalized through institutional structures such as TURKSOY, the Turkic Academy, and the Turkic Culture and Heritage Foundation. The study adopts qualitative research methods, including literature review and document analysis, focusing on institutional reports, official statements, and media content. The findings reveal that Türkiye's cultural diplomacy initiatives not only produce symbolic cooperation but also generate tangible impacts in terms of mutual trust-building, social cohesion, and political coordination among member states. Cultural diplomacy especially through educational programs, cultural heritage preservation, joint media productions, and youth-centered projects has significantly contributed to strengthening institutional bonds and laying the groundwork for long-term strategic partnerships among the OTS members. This thesis examines how cultural diplomacy goes beyond mere cultural exchange to become an effective foreign policy tool in regional integration processes, using the example of the Organization of Turkic States, and aims to make an original contribution to the relevant literature.