21. yüzyılda Türkiye'nin kamu diplomasisi uygulamaları: Bulgaristan örneği
Turkey's public diplomacy practices in the 21st century; Bulgarian example
  1. Tez No: 880862
  2. Yazar: YASİN GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma,“21. Yüzyılda Türkiye'nin Kamu Diplomasisi Uygulamaları: Bulgaristan Örneği”üzerine odaklanarak, iki komşu ülke arasındaki mevcut ilişkilerin durumunu ve kamu diplomasisi alanındaki potansiyel gelişme fırsatlarını analiz etmiştir. Nitel bir araştırma yöntemi kullanılarak katılımcı görüşleri temelinde yapılan değerlendirmede, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin genel durumu ortaya konulmuştur. Çalışmada, sürekli diyalog ve iş birliğinin, kültürel etkinlikler ve değişim programlarının artırılmasının, sağlık sektöründe ortak projelerin geliştirilmesinin, diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesinin, ticaret ve iş dünyası arasındaki etkileşimin teşvik edilmesinin ve askeri, ekonomik ve altyapısal iş birliğinin derinleştirilmesinin her iki ülke için faydalı olabileceği vurgulanmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin kamu diplomasisi çabalarının, kültürel diplomasiye özel bir önem vererek Bulgaristan ile olan ilişkilerde çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu yaklaşım, potansiyel sorunların önüne geçebilir ve her iki ülkenin bölgesel ve uluslararası düzeyde karşılaşabileceği zorluklara karşı koymalarına yardımcı olabilir. Çalışma, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki kamu diplomasisi uygulamalarının, karşılıklı anlayış ve iş birliğine dayalı bir yaklaşımla geliştirilmesinin ve güçlendirilmesinin önemine işaret ederek, bu stratejinin her iki ülkenin karşılıklı yararına olacağını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focused on“Turkey's Public Diplomacy Practices in the 21st Century: The Bulgarian Case”and analyzed the existing diversity between the two neighboring countries and potential development opportunities in the field of public diplomacy. Using a qualitative research method based on the views of the participants, the general situation of the relations between Turkey and Bulgaria is revealed. The study emphasized the strengthening of continuous dialogue and cooperation, the development of cultural events and exchange programs, the development of joint work in the health sector, the change of units of units, the support of communication between trade and business, and the deepening of military, economic and infrastructural cooperation beneficial for both countries. It was also stated that Turkey's public diplomacy efforts should be diversified and deepened in its relations with Bulgaria, with special emphasis on cultural diplomacy. It is possible that this approach may have the potential to lie ahead and help them counter the challenges that may be faced by both countries and internationally. The study continues by marking the importance of developing and changing public diplomacy practices between Turkey and Bulgaria with a mutual understanding and collaborative approach, as this strategy continues to differentiate both countries from each other.