Ömer Uluç'un sanatı ve sanat anlayışı
Ömer Uluç's art and understanding of art
  1. Tez No: 969766
  2. Yazar: BUSE SELENAY YAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZYONAR ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
1931 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Ömer Uluç, mühendislik eğitimi almasına ve ressam bir aile içerisinde doğmamasına rağmen sanata kuvvetli bir şekilde bağlanmıştır. Kendine özgü bir sanat anlayışı geliştirerek Türk Sanatında önemli bir yer edinmiş, 1950'lerde ressam ve sanatçı olma yolunda ilk adımlarını atmıştır. O dönemlerde Türk Sanatında, Akademinin belirli kalıplarının dışında özgür ve bağımsız bir sanat anlayışı geliştirmiştir. Uluç, Eşref Üren'den ve Nuri İyem'den eğitim almış ve Tavanarası Ressamlarına katılmıştır. Türkiye dışında sanatçı çeşitli ülkelerde bulunmuş, yaşamış ve sergilerde yer almıştır. Uluslararası sanat mecrasında tanınır, saygın ve özgün bir sanatçı konumuna erişmiştir. Maceracı bir sanatçı olarak da bilinen Uluç, içerik ve yapı bakımından sanat hayatı boyunca gelişim göstermiş, kendine özgü ilginç üretimleri ile dikkat çekmiştir. Tuval üzeri resimlerinin yanında, farklı teknik ve malzemeleri de eserlerine entegre etmiştir. Çalışmanın amacı, sanatçının hayatı ve sanatının gelişimi üzerindeki etkenlerde göz önünde bulundurularak, Uluç'un sanatı ve sanatının incelenmesidir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada; makale, dergi, kitap, internet, sergi katalogları, videolar, Türk sanatı kitapları gibi kaynaklardan yararlanılmıştır. Türk resim sanatı tarihinde önemli bir yere sahip olan Ömer Uluç hakkında daha önce bir tez yazılmaması ile, bu çalışmanın sanatçı hakkında kapsamlı bir araştırma yapılması bakımından önem taşıyacağı ve sanat literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Özgünlüğe, özgür ve bireysel ifade biçimine önem verdiği görülen sanatçının ressam kimliğinin yanında çeşitli denemelerde bulunan, araştırmacı, yenilikçi, üretken ve disiplinlerarası işler ortaya koyan çok yönlü bir sanatçı olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Born in Istanbul in 1931, Ömer Uluc showed a strong commitment to art, despite his engineering education and not being born into a family of painters. He took an important place in Turkish art by developing a unique artistic approach and took his first steps towards becoming a painter and artist in the 1950's. During this period, apart from certain patterns of the Academy in Turkish art, he developed a free and independent artistic approach. Uluc received training from Ashraf Uren and Nuri Iyem and participated in the Roof Painters. The artist has toured, lived and exhibited in various countries outside of Turkey. An artist who has reached the position of a respected and original artist recognized in the international art environment. Uluc, known as an adventurous artist, has evolved in content and structure throughout his art career and has attracted attention with his original and interesting productions. In addition to his canvas paintings, he also integrated different techniques and materials into his works. The aim of the study is to examine the art and art of Ulucun, taking into account the factors of the life and development of the artist. In the study where qualitative research method is used; articles, magazines, books, internet, exhibition catalogs, videos, Turkish art books are used. Although no previous thesis has been written about Omer Uluc, which has an important place in the history of Turkish painting art, it is thought that this work will be important in terms of conducting a comprehensive research on the artist and will contribute to the art literature. It is concluded that the artist, who is seen to give importance to originality, free and individual form of expression, is a versatile artist who makes various experiments besides his painter identity, and who makes researches, innovative, productive and interdisciplinary works.