Farklı tipte 3B yazıcılar kullanılarak, farklı yerleştirme açıları ve farklı eğim konfigürasyonları ile üretilen tam protez kaide materyallerinin dönüşüm derecesi, sitotoksisite ve kandida tutulumu yönünden karşılaştırılması
Comparison of degree of conversion, cytotoxicity and candida albicans retention of complete denture base materials produced with different types of 3D printers, build orientations, and curvature configurations
  1. Tez No: 969769
  2. Yazar: BARIŞ SÖZÜÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CUMHUR SİPAHİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
ÖZET FARKLI TİPTE 3B YAZICILAR KULLANILARAK, FARKLI YERLEŞTİRME AÇILARI VE FARKLI EĞİM KONFİGÜRASYONLARI İLE ÜRETİLEN TAM PROTEZ KAİDE MATERYALLERİNİN DÖNÜŞÜM DERECESİ, SİTOTOKSİSİTE VE KANDİDA TUTULUMU YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmada, farklı 3B yazıcı teknolojileri (DLP ve LCD), üretim açıları (0°, 30°, 60°) ve damak eğim konfigürasyonlarının (düz, 7 mm, 14 mm, 21 mm), tam protez kaide materyallerinin dönüşüm derecesi, sitotoksisite düzeyi ve Candida albicans tutunması üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Toplam 24 deneysel grupta üretilen akrilik kaide örneklerin bir bölgesinden çıkarılan disk formundaki numunelerin dönüşüm dereceleri ATR FT-IR ile belirlenmiştir. Sitotoksisite değerlendirmesi xCELLigence RTCA sistemi ile HGF-1 hücre hattında gerçekleştirilmiş; Candida albicans (ATCC 10231) tutunması ise OD600 ölçümü ile spektrofotometrik olarak analiz edilmiştir. Ekstraktlar ISO 10993-12 standardına uygun şekilde hazırlanmıştır. Bulgular: Dönüşüm derecesi, yalnızca üretim açısından etkilenmiş; açının artması ile dönüşüm derecesi anlamlı düzeyde yükselmiştir. Sitotoksisite analizlerinde tüm gruplarda yüksek hücre canlılığı saptanmış; DLP ile üretilen örnekler, LCD'ye göre daha kısa ikiye katlanma süresi ve daha yüksek hücre indeksi göstermiştir. Hücre canlılığı, 60° açıda en yüksek, 0°'da en düşük düzeydedir. Candida albicans tutunması, cihaz türü, üretim açısı ve eğim konfigürasyonu değişkenlerinden anlamlı şekilde etkilenmiştir. En yüksek tutulum 60° ve 21 mm'de; en düşük ise 0° ve düz konfigürasyonda gözlenmiştir. Sonuç: Üretim parametrelerinin, 3B baskı ile elde edilen tam protez kaide materyallerinin fiziksel ve biyolojik özelliklerini anlamlı derecede etkilediği görülmüştür. Dönüşüm derecesinin,biyouyumluluğun ve kandidal tutulumun açı artışı ile doğru orantılı olarak arttığı saptanıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF DEGREE OF CONVERSION, CYTOTOXICITY AND CANDIDA ALBICANS RETENTION OF COMPLETE DENTURE BASE MATERIALS PRODUCED WITH DIFFERENT TYPES OF 3D PRINTERS, BUILD ORIENTATIONS, AND CURVATURE CONFIGURATIONS Aim: To comparatively evaluate the effects of different 3D printing technologies (DLP and LCD), build angles (0°, 30°, 60°), and palatal slope configurations (flat, 7 mm, 14 mm, 21 mm) on the degree of conversion, cytotoxicity level, and Candida albicans adhesion afinity of complete denture base materials. Materials and Methods: The degree of conversion of disc-shaped specimens, obtained from one region of acrylic base samples produced in 24 experimental groups, was determined by ATR FT-IR analysis. Cytotoxicity was evaluated on the HGF-1 cell line using the xCELLigence RTCA system, and Candida albicans (ATCC 10231) adhesion was spectrophotometrically analyzed by OD600 measurement. Extracts were prepared in accordance with ISO 10993-12 standards. Results: The degree of conversion significantly affected only by build angle; as the angle increased, the conversion rate significantly increased. Cytotoxicity analysis revealed high cell viability in all groups; DLP specimens showed shorter doubling time and higher cell index compared to LCD ones. The highest cell viability was observed at 60°, and the lowest at 0°. Candida albicans adhesion was significantly affected by the variables of printer type, build angle, and palatal slope configurations. The highest candidal adhesion occurred at 60° and 21 mm, while the lowest was observed at 0° and flat configuration. Conclusion: Manufacturing parameters significantly affected physical and biological properties of 3D-printed complete denture base materials. The degree of conversion, biocompatibility, and Candidal adhesion were found to increase proportionally with increasing build angle.