İş birlikli oyunların çözüm kümeleri ve çözümü olmayan iş birlikli bir oyun
Solution sets of cooperative games and a cooperative game with no solution
- Tez No: 969812
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ALİ DÜZCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde iş birlikli oyun teorisinin bazı küme değerli çözüm ve tek noktalı çözüm kavramları genel olarak incelenmiştir. Küme değerli çözümlerden çekirdek ve çekirdeği kapsayan küme çözümü verilmiş ve ilgili örneklerle açıklanmıştır. Tek noktalı çözüm kavramlarından Shapley değeri ve 𝜏- değeri tanıtılıp ilgili örneklerle açıklanmıştır. Tezin son bölümünde çözümü olmayan oyun incelenmeden önce baskınlık ve iş birlikli oyunlardaki çözüm kavramı ile ilgili tanımlar verilmiştir. İlgili oyunun çözümünün olmadığı kanıtlanırken ispatta fayda sağlayacak bazı kümeler tanıtılmış ve bu kümeler grafiklerle somutlaştırılmıştır. Sonuç olarak çözümün olduğu varsayılıp, varsayılan çözümün baskınlık kavramı ve ilgili çözüm kümesi tanımları ile çelişki elde edilip çözümün olamayacağı ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some set-valued and single-valued solution concepts in cooperative game theory are examined in general. The core and the core cover solution, which are set valued solutions, are introduced and explained with relevant examples. Among the single valued solution concepts, the Shapley value and the 𝜏-value are introduced and explained with appropriate examples. In the final section of the thesis, before discussing a game with no solution, definitions related to dominance and solution concepts in cooperative games are provided. While proving the absence of a solution for the given game, certain sets that will aid in the proof are introduced and illustrated with graphs. Finally, by assuming that a solution exists, a contradiction is obtained by showing that the assumed solution is inconsistent with the concepts of dominance and the solution set, proving that no solution exists.