Üniversite öğrencilerinde akne sıklığı, klinik, sosyodemografik bulgular ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between acne frequency, clinical, sociodemographic findings and self-esteem in university students
  1. Tez No: 969811
  2. Yazar: SELMAN EMRE TEKERLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY ACER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde akne sıklığı, akne varlığı ile klinik ve sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişki ve benlik saygısı düzeyleri değerlendirildi. Çalışmaya 26.01.2024–04.06.2024 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim gören 940 gönüllü üniversite öğrencisi dahil edildi. Katılımcılara ait yaş, cinsiyet, doğum yeri, medeni durum, gelir düzeyi, üniversite yerleştirme sıralaması, not ortalaması, sigara ve alkol kullanımı, diyet alışkanlığı, spor alışkanlığı, sistemik hastalık ve ilaç kullanımı gibi sosyodemografik veriler kaydedildi. Katılımcıların özgeçmiş ve soygeçmiş bilgileri, akne başlangıç yaşı, hastalık süresi, tedavi öyküsü, lezyonların yerleşim yeri, akne skarı ve post-inflamatuar hiperpigmentasyon (PİH) varlığı gibi veriler toplandı. Akne şiddeti Araştırmacı Global Değerlendirme Ölçeği (IGA) ile değerlendirildi. Katılımcıların benlik saygısı düzeyi Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kısa formu ile, yaşam kalitesi ise Dermatoloji Yaşam Kalitesi Ölçeği (DYKÖ) ile ölçüldü. Katılımcıların %59,9'unda akne saptandı. Akne sıklığı kadınlarda erkeklere göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Yaş grubu, vücut kitle indeksi, doğum yeri, medeni durum, gelir durumu, üniversite yerleştirme sıralaması, üniversite not ortalaması, sigara ve alkol kullanımı, diyet ve spor alışkanlıkları ile akne varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Lezyonlar en sık yanaklarda yerleşti. Aknesi olan katılımcıların %57,7'si daha önce tedavi almıştı ve en sık başvurulan sağlık profesyoneli dermatologdu. Katılımcılarda akne skarı %57,2, post-inflamatuar hiperpigmentasyon %61,5 oranında tespit edildi. Akne skarı olan bireylerde benlik saygısı düzeyi, skar bulunmayanlara göre daha düşük bulundu. Aknesi olanlarda olmayanlara göre ve akne skarı olanlarda skar olmayanlara göre DYKÖ puanı istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti. Akne şiddeti arttıkça DYKÖ puanlarında artış saptandı. Akne varlığı ve şiddeti ile benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, acne frequency, the relationship between acne and clinical and sociodemographic variables, and self-esteem levels were evaluated in university students. A total of 940 volunteer students from various faculties of Eskişehir Osmangazi University were included between 26.01.2024 and 04.06.2024. Sociodemographic data including age, gender, place of birth, marital status, income level, university placement rankings, grade point average, smoking and alcohol use, dietary habits, physical activity, systemic disease, and medication use were recorded. Personal and family history of acne, age of onset, disease duration, treatment history, lesion localization, presence of scarring and post-inflammatory hyperpigmentation (PIH) were documented. Acne severity was assessed using the Investigator's Global Assessment (IGA). Self-esteem levels were evaluated using the short form of the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), and quality of life was measured using the Dermatology Life Quality Index (DLQI). Acne was identified in 59.9% of the participants. The frequency of acne was significantly higher in females compared to males. No significant association was found between acne presence and age group, BMI, place of birth, marital status, income level, university placement rankings, grade point average, smoking and alcohol use, diet, or physical activity. Lesions were most commonly localized on the cheeks. 57.7% of participants had previously received treatment, most commonly from dermatologists. Acne scarring and post-inflammatory hyperpigmentation were observed in 57.2% and 61.5% of participants, respectively. Self-esteem levels were lower in participants with acne scarring compared to those without. DLQI scores were significantly higher in participants with acne and in those with scarring. As acne severity increased, DLQI scores also increased. No significant relationship was found between self-esteem levels and the presence or severity of acne.