Çok boyutlu uzaktan algılama verileri kullanılarak ege ve akdeniz kıyı alanları değişiminin sentezlenmesi
Synthesizing changes in the aegean and mediterranean coastal areas using multidimensional remote sensing data
- Tez No: 969825
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörü uluslararası etkileşimleri artırırken ulusal ekonomiye de olumlu etkiler oluşturmaktadır. Özellikle Türkiye'de önemli bir gelir kapısı olan bu sektör, zaman içerisinde birçok yatırım ile desteklenerek gelişimini sürdürmüş ve yerel bölgelerde değişimi de beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin altı kıyı ili (Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla) özelinde 2012-2023 yılları arasındaki mekânsal değişimlerin turizm sektörü ile ilişkisi analiz edilmiştir. Arazi kullanım değişimi, gece ışığı değerleri ve gece yer yüzeyi sıcaklıkları incelenerek zamansal değişimin sonuçları incelenmiştir. Elde edilen bu değerler baz alınarak çalışma alanlarına ait 2035 yılına yönelik mekânsal büyüme eğilimleri analiz edilmiştir. Uydu tabanlı uzaktan algılama verileri ve projeksiyon modelleri ile kentleşme dinamiklerinin zamansal, yönsel ve çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Yapay yüzey artışı en fazla Antalya, Muğla ve Aydın'da gözlemlenirken; toplam gece ışığı artışı sıralamasında Antalya (62317 piksel) ve İzmir (61724) ilk sırada yer almıştır. Gece yer yüzey sıcaklıkları (GYYS) artışında ise İzmir (0,05 °C/yıl), Antalya (0,035 °C/yıl) ve Muğla (0,03 °C/yıl) öne çıkmıştır. Zon bazlı analizler, kentsel etkinin 50 km'ye kadar yayılım gösterdiğini yapılmış ve ortaya konuşmuştur. Özellikle turizm baskısının yoğun olduğu kıyı şehirlerinde yapay yüzey genişlemesi ve gece sıcaklıklarındaki artış, turizm faaliyetlerinin çevresel izlerini yansıtmaktadır. Çalışma sonuçları, ekonomik, demografik, sosyal ve mekânsal etkiler özerine dikkat çekmektedir. Özellikle yapılaşma alanlarının artmasının ve bu durumun çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, sürdürülebilir turizm planlaması için bilimsel zemin sunmaktadır. Bu yönüyle tez yerel yönetimlerin ve planlayıcıların geleceğe dönük stratejik kararlarında kullanılabilecek zamansal ve mekânsal göstergeler üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector increases international interaction while also having a positive impact on the national economy. This sector, which is a significant source of income in Turkey, has continued to develop over time with the support of numerous investments and has brought about change in local regions. In this study, the relationship between spatial changes between 2012 and 2023 and the tourism sector was analyzed for six coastal provinces of Turkey (Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla). The results of temporal changes were examined by analyzing land use changes, nighttime light values, and nighttime surface temperatures. Based on these values, spatial growth trends for the study areas up to 2035 were analyzed. Satellite-based remote sensing data and projection models were used to assess the temporal, directional, and environmental impacts of urbanization dynamics. The increase in artificial surface area was most pronounced in Antalya, Muğla, and Aydın, while Antalya (62317 pixels) and İzmir (61724) ranked first in terms of total nighttime light increase. In terms of increases in nighttime surface temperatures (NST), Izmir (0,05 °C/year), Antalya (0,035 °C/year), and Muğla (0,03 °C/year) stood out. Zone-based analyses revealed that the urban effect extends up to 50 km. Artificial surface expansion and increased nighttime temperatures, particularly in coastal cities with intense tourism pressure, reflect the environmental footprint of tourism activities. The results of the study draw attention to economic, demographic, social, and spatial impacts. By highlighting the increase in built-up areas and its effects on environmental sustainability, the study provides a scientific basis for sustainable tourism planning. In this regard, the thesis has produced temporal and spatial indicators that can be used by local governments and planners in their future strategic decisions.