OECD ülkelerinde mutluluk ve ekonomi politikası belirsizliğinin hanehalkı tüketim harcamaları üzerine etkisinin iki aşamalı fark GMM yöntemi ile analizi
Analysis of the effects of happiness and economic policy uncertainty on household consumption expenditures in OECD countries using the two-stage difference GMM method
  1. Tez No: 969842
  2. Yazar: ASİMA İSAOĞLU ALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ARVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mutluluk ve ekonomik politika belirsizliğinin hanehalkı tüketim harcamaları üzerindeki etkilerini OECD ülkeleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Mutluluk, bireylerin ve hanehalklarının genel refah düzeyini yansıtan önemli bir kavram olarak kabul edilirken, ekonomik politika belirsizliği ise ekonomik karar alma süreçlerini etkileyebilen önemli bir faktördür. Çalışmanın temel hipotezi, mutluluk düzeyinin artmasının hanehalkı tüketim harcamalarını olumlu yönde etkileyeceği yönündedir. Mutlu bireylerin daha yüksek tüketim eğiliminde olduğu ve bu durumun ekonomik büyüme ve istikrar üzerinde olumlu etkiler yaratabileceği varsayılmaktadır. Ayrıca, ekonomik politika belirsizliğinin artmasının ise hanehalkı tüketim harcamalarını olumsuz yönde etkileyebileceği öne sürülmektedir. Belirsizlik ortamında tüketicilerin harcama yapmaktan kaçınabileceği veya daha tedbirli davranabileceği düşünülmektedir. Çalışmanın metodolojisi iki aşamalı fark GMM yöntemine dayanmakta ve ekonometrik modelin tahmin sonucu elde edilen bulgulara dayanarak, mutluluk düzeyinin ve ekonomik politika belirsizliğinin hanehalkı tüketim harcamaları üzerinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Bu sonuçlara göre, mutluluk düzeyindeki artışlar karşısında hanelerin kümülatif olarak nihai mal ve hizmetlere yaptıkları harcamalar azalırken, ekonomi politikası belirsizliğindeki bir atış ise risk şeklinde algılanmış ve hanehalkları gelecek dönem tüketimlerini öne alarak harcamalarını artırmışlardır. Politika yapıcılar için bu bulgular, ekonomik politika tasarımlarında ve uygulamalarında mutluluk düzeyini artırmaya yönelik politikaların benimsenmesinin ve ekonomik belirsizliği azaltıcı adımların atılmasının önemini vurgulamaktadır. Diğer yandan, tüketim ve gelir, yaşam beklentisi ve istihdam arasındaki ilişkiler de analiz edilmiş ve her üç değişken ile tüketim arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bulgular arasında, sadece tüketim ve yaşam beklentisi arasındaki ilişki istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of happiness and economic policy uncertainty on household consumption expenditures in OECD countries. While happiness is considered a vital concept that reflects the general welfare level of individuals and households, economic policy uncertainty is a significant factor affecting economic decision-making processes. The study's central hypothesis is that increasing happiness will have a positive impact on household consumption expenditures. It is assumed that happy individuals tend to consume more, and this may have positive effects on economic growth and stability. Additionally, it is suggested that increased economic policy uncertainty may negatively affect household consumption expenditures. It is believed that in an environment of uncertainty, consumers may be more cautious about spending. The methodology of the study is based on the two-stage difference GMM method and according to the findings obtained from the estimation of the econometric model, the level of happiness and economic policy uncertainty play an important role in household consumption expenditures. According to the results, while increases in the level of happiness lead to a decrease in total household spending on final goods and services, an increase in economic policy uncertainty was perceived as a risk, and households increased their expenditures by postponing future consumption. For policymakers, these findings underscore the importance of adopting policies to enhance happiness levels and incorporating measures to mitigate economic uncertainty in economic policy design and implementation. On the other hand, the relationships between consumption and income, life expectancy, and employment were also analyzed, and a positive relationship was found between all three variables and consumption. Among the findings, only the relationship between consumption and life expectancy was not found to be statistically significant.