Kamu sektörü ve mutluluk: OECD ülkeleri üzerine bir çalışma
Public sector and happiness: A study on OECD countries
- Tez No: 981070
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Mutluluk ekonomisi, mutluluğu etkileyen sosyal, demografik ve ekonomik faktörleri inceleyen bir alandır. Mutluluk ekonomisi, mutluluğu arttırıcı hükümet politikalarının oluşumunda rol alması sebebiyle kamu ekonomisi ile ilişki içerisindedir. Bu nedenle, son yıllarda mutluluk ekonomisi ile kamu ekonomisi ilişkisini konu edinen çalışmalar artış göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, OECD ülkelerinin 2010-2022 verilerini kullanarak mutluluk ile mutluluğun belirleyicileri arasındaki ilişkiyi panel veri analizi yöntemi ile incelemektir. Bu bağlamda, mutluluğun belirleyicileri arasından kamu sektörünün rolü dikkate alınarak değişkenler belirlenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olan mutluluk seviyesine ait veriler Dünya Mutluluk Raporu veri setinden elde edilmiştir. Çalışmanın bağımsız değişkenleri söz hakkı ve hesap verebilirlik, politik istikrar ve şiddetin/terörizmin yokluğu, hükümet etkinliği, regülasyon kalitesi, hukukun üstünlüğü, yolsuzluğun kontrolü, kişi başına düşen hükümet harcamaları, vergi geliri, doğumda beklenen yaşam süresi, kişi başına düşen GSYİH ve sosyal destektir. Bağımsız değişkenlere ilişkin veriler Dünya Bankası, Our World in Data ve OECD veri tabanından alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre mutluluk ile söz hakkı ve hesap verebilirlik arasında negatif ve anlamlı; mutluluk ile yolsuzluğun kontrolü, kişi başına düşen hükümet harcamaları, vergi geliri, doğumda beklenen yaşam süresi, kişi başına düşen GSYİH ve sosyal destek arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları ilgili literatürle benzerlikler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Happiness economics is a field that examines the social, demographic, and economic factors that influence happiness. Happiness economics is interconnected with public economics because it plays a role in the development of happiness-enhancing government policies. Therefore, studies exploring the relationship between happiness economics and public economics have increased in recent years. The aim of this study is to examine the relationship between happiness and the determinants of happiness using panel data analysis using data from OECD countries for the period 2010-2022. In this context, variables were determined by considering the role of the public sector among the determinants of happiness. The data on the level of happiness, the dependent variable in the study, was obtained from the World Happiness Report dataset. The independent variables of the study are voice and accountability, political stability and absence of violence/terrorism, government effectiveness, regulatory quality, rule of law, control of corruption, government expenditures per capita, tax revenue, life expectancy at birth, GDP per capita, and social support. Data for the independent variables were obtained from the World Bank, Our World in Data, and the OECD database. According to the results, a negative and significant relationship was found between happiness and voice and accountability; and a positive and significant relationship was found between happiness and control of corruption, government expenditures per capita, tax revenue, life expectancy at birth, GDP per capita and social support. The study's results are similar to those in the relevant literature.