Korunan alanlarda gayrimenkul piyasası: Gelibolu tarihi alan örneği
Real estate market in protected areas: The case of Gallipoli historical site
- Tez No: 969841
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU BAŞARAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez koruma kararlarının gayrimenkul piyasasına olan etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma alanı olarak 1. Dünya Savaşı'nın önemli cephelerinden biri olan ve tarihi önemi nedeniyle korunan Gelibolu Tarihi Alanı seçilmiştir. 1973 yılında Milli Park statüsü ile koruma altına alınan alanda 2014 yılında Tarihi Alan Başkanlığı kurulmuştur. Uzun zamandır korunmakta olan ve yılda dört milyona yakın ziyaretçisi olan bu alanda sekiz köy ve bir kentsel yerleşim yer almaktadır. Araştırmada hem niceliksel hem de niteliksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Köylerdeki nüfus değişimi, gayrimenkul alım-satım sayıları, gayrimenkul değerleri gibi nicel verilerin yanı sıra koruma kararları, stratejik ve mekansal planlar incelenmiştir. Ayrıca alanda bulunan köylerin muhtarları ve emlakçılarla bireysel derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonunda, koruma kararları ile gayrimenkul talebi ve değerleri arasında sıkı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Denize yakın köylerde konut ve arsaya, iç kesimlerde ise tarım arazilerine olan talep artmaktadır. Gayrimenkule olan talepte ikinci konut başlıca motivasyondur. Bununla birlikte tarımsal üretim ve tarıma dayalı endüstri yatırımlarının da bir motivasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impact of conservation decisions on the real estate market. The Gallipoli Historic Site, one of the significant fronts of the First World War and preserved due to its historical importance, has been selected as the study area. The site was designated as a National Park in 1973 and, in 2014, the Gallipoli Historic Site Presidency was established. Encompassing eight villages and one urban settlement, the area has long been under protection and receives nearly four million visitors annually. The research employs both quantitative and qualitative methods. In addition to quantitative data such as population change in the villages, the number of real estate transactions, and property values, conservation decisions, strategic plans, and spatial plans have been examined. Furthermore, in-depth individual interviews were conducted with the village headmen and real estate agents operating in the area. The findings reveal a strong relationship between conservation decisions and both the demand for and value of real estate. In coastal villages, there is an increasing demand for residential properties and plots, while in inland areas the demand focuses on agricultural land. The primary motivation behind real estate demand is the acquisition of second homes. However, agricultural production and investments in agriculture-based industries have also been identified as important motivating factors.