Polipropilen yama kullanımının deneysel meme kanseri modelinde immünolojik etkileri
Immunological effects of polypropylene mesh use in an experimental breast cancer model
  1. Tez No: 969899
  2. Yazar: MUHAMMET BÜNYAMİN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA YORGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde birçok ameliyatta polipropilen bazlı sentetik materyaller kullanılmaktadır. Ancak bu materyallerin oluşturduğu immün mikro çevre ve olası sonuçları net olarak ortaya konulmamıştır. Bu nedenle özellikle sentetik materyal-kanser gelişimi ve progresyonu konusu araştırmaya değerdir. Bu çalışmanın amacı polipropilen yamanın meme kanseri gelişiminin erken ve geç dönemlerinde immünolojik ve histopatolojik etkilerinin incelenmesidir. Deneysel meme kanseri oluşturulan farelerde cilt altı yerleştirilen polipropilen yamanın oluşturduğu immünolojik ve patolojik değişiklikler kontrol grubu deneklerle karşılaştırıldı. İmmünolojik etkilerin değerlendirilmesi için yamanın konulması sonrası 14. ve 21. günlerde dokuda IFN- γ, IL-5, TNF- α, IL-2, IL-6, IL-4, IL-10, IL- 9, IL-17A, IL-17F, IL-21, IL-22 ve IL-13 düzey ölçümleri yapıldı. Yama kullanılan grupta ortalama tümör boyutu daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Polipropilen yama kullanılan grupta 14. günde interlökin 2 ve 9 düzeylerini anlamlı artış tespit edildi. Histopatolojik değerlendirmede 21. günde yama kullanılan grupta mitoz sayısı belirgin olarak artmış bulundu. Doku nekrozu gruplar arası farklılık göstermemekteydi. Sonuç olarak tümör varlığında polipropilen yama uygulanan deneklerde tümör mikro çevresinin progresyonu kolaylaştırıcı bir ortama dönüştürdüğü bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polypropylene-based synthetic materials are widely used in many surgical procedures. However, the immune microenvironment generated by these materials and its possible consequences have not been clearly elucidated. Therefore, the relationship between synthetic materials and cancer development and progression remains a subject worthy of investigation. The aim of this study was to evaluate the immunological and histopathological effects of polypropylene mesh in the early and late stages of breast cancer development. In mice with experimentally induced breast cancer, subcutaneously implanted polypropylene mesh–induced immunological and pathological changes were compared with those of control animals. To assess the immunological effects, tissue levels of IFN-γ, IL-5, TNF-α, IL-2, IL-6, IL-4, IL-10, IL-9, IL-17A, IL-17F, IL-21, IL-22, and IL-13 were measured on days 14 and 21 after mesh implantation. Although the mean tumor size was greater in the mesh-implanted group, the difference was not statistically significant. A significant increase in interleukin-2 and interleukin-9 levels was detected on day 14 in the polypropylene mesh group. Histopathological evaluation revealed a marked increase in mitotic count on day 21 in the mesh-implanted group. Tissue necrosis did not differ between the groups. In conclusion, the findings indicate that in the presence of a tumor, implantation of polypropylene mesh transforms the tumor microenvironment into one that facilitates tumor progression.